Каракачанов: Доган не е патриот, щом ни праща на съд

0
Винаги когато има служебно правителство, КЕВР вдига цените
Винаги когато има служебно правителство, КЕВР вдига цените Снимка: БГНЕС

Красимир Каракачанов е съпредседател на ключовата за съставяне на кабинет политическа формация „Обединени патриоти“. Той беше зам.-председател на 43-тото Народно събрание и кандидат за държавен глава от коалицията между ВМРО, „Атака“ и НФСБ.

Завършва СУ „Св. Климент Охридски“ със специалност „История“. Доктор е по международни отношения и право. Бил е директор на седмичния вестник „Македония“. Има специализации в Берн, Москва и Страсбург. Член е на Македонския научен институт в София.

Председател е на ВМРО БНД от 1997 г. Народен представител е в 38-ото, 40-ото и 43-тото Народно събрание. Бил е председател на Комисията по национална сигурност.

Интервю на Симо РУСЕВ (Агенция ПИК)

- Г-н Каракачанов, „Обединени патриоти“очевидно сте трудно заобиколим фактор за съставянето на правителство. Имахте вече първите си разговори с победителя от извънредните избори Бойко Борисов в централата на ГЕРБ. От какви позиции изхождате и от какво не бихте отстъпили в преговорите по съставяне на кабинет?

- Имаме неща в програмата, които са достатъчно ясни. Категорични сме и по темата за доходите, по темата за сигурността, за битовата престъпност. Това са неща, по които няма накъде да се отстъпва. И в тази плоскост ще бъдат сериозните разговори.

 - Имате ли насрочени часове и дати?

 - Започнали сме. Нещата ще станат ясни до края на седмицата.

 - В медийното пространство вече се спекулира с имена и министерски постове. Говори се, че сте възможен титуляр на отбраната или председател на Народното събрание. На Валери Симеонов пък му се отрежда вицепремиерски пост с ресор „Енергетика“. За Волен Сидеров се твърди, че ще поеме няколко държавни агенции. Колко и къде е истината?

 - Какво да кажа? Който си няма друга работа - спекулира. Нито ще коментирам подобни твърдения, нито ще се разправям с тези, които ги тиражират.

 - Нямате ли все пак нагласата да сте военен министър, след като систематично прокарвате политиката за връщане на наборната служба. Или да сте парламентарист №1, след като в предишното Народно събрание бяхте заместник на Цецка Цачева?

 - Нямам никаква нагласа просто защото още нищо не е говорено. Абсолютно нищо. Никакви такива разговори не са водени и не знам кой и откъде си ги измисля тия неща.

 - Аритметиката за кабинет, подкрепян от 95 депутати на ГЕРБ плюс 27 на „Обединени патриоти“ до 122-ма, не би ли направила такова мнозинство прекалено крехко?

 - Такова мнозинство ще е достатъчно, ако върши работа. Ако има обща програма, ако има желание за обща работа, ще е предостатъчно.

 - Идеята за подобно крехко мнозинство – това ли стоеше зад тезиса на Валери Симеонов за широк управленски формат по формулата „ГЕРБ + ОП + БСП“?

 - Не. Не само това, но и идеята за търсене на някакво национално съгласие. Не само крехкото мнозинство, но и идеята, че е време у нас политическите партии да започнат да консолидират усилията си, а не да се правят на интересни.

 - Вашият изборен резултат не оправда като че ли оптимизма ви от президентските избори. Защо е такъв, направихте ли вече анализа си?

 - Така е решил негово величество българският народ, така е направил. На фона на тази крайно изострена двуполюсна кампания хората очевидно са си намерили един от двата полюса. Сега се надявам, че като ходя по улиците, ще ме питат кога ще се оправим. Защото и преди редовно ме питаха точно това. Добре, ама като дойде време за избори, отиват и гласуват двуполюсно. Надявам се сега тези, които ще ме питат, да са по-малко, защото са намерили отговорите си.

 - Този въпрос, апропо, може ли да бъде съотнесен с това, което се случва през КЕВР, с увеличението от 30 процента в цената на газа, а оттам и на всички стоки и услуги по веригата? Тази икономическа ситуация свързана ли е по някакъв начин с изборите, с това кой ще управлява?

 - Това не е свързано с изборите, но е свързано с това, че, забележете, винаги когато има служебно правителство, КЕВР вдига цените. Така беше и преди две години.

 - Акцията срещу автобусите с туристи по границата беше ли фактор за понижаване на вашия изборен резултат?

 - Мисля, че всички са наясно какво и как го направихме. И кой както иска, така да я възприема тази акция. Нашата идея беше да не допуснем Турция да се меси в нашите вътрешни работи. От там нататък всичко друго са приказки и спекулации. Вече достатъчно ясно обяснихме, че нашата идея беше да протестираме против опита на Турция да финансира и вкара в българския парламент една своя креатура. Който го е разбрал – го е разбрал. Който не го е – не го е разбрал.

 - Вие спряхте ДОСТ в напора му към парламента, но това съвсем не намалява натиска на Ердоган. До референдума, който ще го овласти напълно имперски на 16 април, остава една седмица. Не са ли наложителни в този смисъл промени в Изборния кодекс, които да ограничават въобще гласуването в държави, където има военно положение?

 - В държави като Турция трябва да се гласува само в българските дипломатически представителства. В посолството и в трите консулства. И никъде другаде. Това е начинът. Другото, което трябва да се направи, е да не се позволява на Турция да финансира мюсюлманското вероизповедание в България и Главното мюфтийство. Третото, което трябва да се направи, е чрез закона да бъдат наказвани всички онези политически и обществени креатури, които са се поставили в услуга на чужди държави, включително Турция. Подобно поведение е недопустимо и се наказва от закона.

 - Дали обаче е възможно и как бихте работили с ДПС в Народното събрание с оглед на прокламирания от почетния председател Ахмед Доган широк национализъм?

 - Какъв широк национализъм, като първата жалба срещу нас е пратена точно от ДПС. Председателят Мустафа Карадайъ е сезирал прокуратурата за акциите на „Обединени патриоти“ срещу изборния туризъм по границата. За какво говорим?

 - С ГЕРБ обаче имате различия за мажоритарността, по референдума на Слави Трифонов... Възможен ли е компромис?

 - Ултиматуми от хора, които се изявяват по телевизора, не приемам. Ако някой иска да остави нещо в политиката или обществения живот, влиза в политиката, прави партия, става депутат, става кмет, става президент и променя. Ултиматуми от един човек, който си прави шоу, някак си не е сериозно да приемам.

 - Колко стабилен ще е вашият формат „Обединени патриоти“ в 44-тото Народно събрание? Лидерите – и вие, и Симеонов, и Сидеров, сте имали немалко конфликтни ситуации през годините.

 - Надявам се да сме стабилни. В края на краищата това са три политически формации и те си имат свои ръководства и собствени програми, което ни прави малко или много различни. Да, има и много общи неща. И се надявам точно общите неща и чувството за отговорност да ни държат заедно като значим политически фактор.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари