„Капитан Андреево“: Пътят на фалшивите стоки и борбата на митничарите
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
145 години от създаването на митниците у нас
На 1 юли 1879 година в България се създават митниците. Днес, 145 години по-късно, митническият пункт „Капитан Андреево“ не само че продължава да играе ключова роля в националната икономика, но и се стреми към глобални рекорди. Със своето стратегическо разположение на древния път Виа Диагоналис, който свързва Изтока и Запада, „Капитан Андреево“ е най-големият шосеен пункт в Европа и втори по големина в света.
Прогнози за бъдещето
Според началника на митническия пункт „Капитан Андреево“, Георги Господинов, тенденцията на ръст в обработката на превозни средства показва, че до 2026 година пунктът ще стане най-големият шосеен пункт в света, изпреварвайки дори този между САЩ и Мексико.
Обработка на товарни автомобили
През миналата година, на митническия пункт „Капитан Андреево“ са обработени над 1 милион товарни автомобила. Обработката на такъв голям обем превозни средства изисква високо ниво на сигурност и прецизност, за да се предотвратят опити за контрабанда и други незаконни дейности.
Борба с контрабандата
Ивана Вакова, от сектор „Рентгенови системи“, споделя, че умело изработените тайници често се използват за контрабанда на валута, акцизни стоки, оръжия и наркотици. Въпреки че винаги съществува възможност нещо да бъде пропуснато, съмнителните зони обикновено се маркират и насочват към физическа проверка.
Роля на служебните кучета
Митническият пункт разчита и на специално обучени служебни кучета, които играят ключова роля в откриването на забранени вещества. Един от тези четириноги служители е 3-годишният Крум. Инспектор Филип Тодоров разказва, че Крум през август миналата година е открил 6 кг хашиш и половин килограм кокаин. Кучето използва техника на пасивно маркиране – когато открие съмнителна стока, застива на едно място.
Залавяне на фалшиви стоки
Една от основните задачи на митническите служители е борбата с фалшивите стоки. На пункт „Капитан Андреево“ само за първите пет месеца на тази година са открити 800 000 фалшиви стоки, най-често шапки, имитации на световни марки. Според статистиката на маркопритежателите, пунктът е на второ място в света по откриване на фалшиви стоки.
Границата с Турция
На границата с Турция, митническите служители задържат предимно текстил, парфюми и обувки при влизане в България. През последните две години все по-често се открива и фалшив прах за пране.