Калин Георгиев: BETL събуди в мен неподозирани хазартни чувства и трепети
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 2
Печалбите променят психиката ни, почнах да ставам алчен, разказва боксьорът
Крахът на пирамидалната схема BETL нанесе тежък удар върху хиляди български инвеститори, които изгубиха милиони долари в обещания за бърза и лесна печалба. Сред лицата, сочени като организатори, са Калина Николова и нейният приятел, боксьорът Калин Георгиев. Те в момента се укриват, като по съвет на разследващите от Главна дирекция „Борба с организираната престъпност“ (ГДБОП) избягват публични изяви заради обществения гняв.
BETL, представена като иновативен проект за обществени зарядни станции за мобилни телефони, е успяла да привлече близо 30 000 българи. Устройствата уж трябваше да бъдат разположени в Китай, а инвеститорите – да получават пасивен доход. В действителност обаче такива станции никога не са достигнали до Азия.
"Животът ни се превърна в кошмар"
„Най-мъчно ни е за близките ни. Майките ни се притесняват ужасно, което е нормално. Получаваме дузина заплахи ежедневно. Животът ни се превърна в кошмар и не знаем кога и дали скоро ще се върнем в София“, разказа пред Труд news Калина Николова, смятана от мнозина за организатор на схемата. Тя твърди, че е била просто лице, използвано от хора с „изключителни познания в криптосферата и IT технологиите“.
Според нея, контактите ѝ с хората зад схемата започват през януари, когато е получила съобщение от непознати, които ѝ предложили участие в бизнес проект. „Живяла съм в Англия и Америка, говоря чужди езици и комуникацията беше лесна. Харесах идеята за споделена енергия и се съгласих да участвам“, споделя тя.
Срещи в „Телеграм“
Разговорите с организаторите се пренесли в платформата „Телеграм“, където по-късно е създадена компанията BETL. В началото са предлагани малки инвестиции – от 80 до 540 долара. Впоследствие схемата премахнала дребните пакети, а минималната инвестиция скочила на 1200 долара. Най-големият пакет достигал до 27 000 долара.
Навръх Никулден, на 6 декември, компанията рухнала, като милиони долари от инвеститорите изчезнали в непроследими криптопортфейли. Българи, вложили всичките си спестявания или дори теглили кредити, се озоваха без пари точно преди празниците.
"Никой не сме карали насила"
„Един човек ми писа, че вече няма пари дори да купи памперси на бебето си. Истината е, че много хора теглиха кредити от банки, за да се включат в голямото ниво от 27 000 долара. Но ако си говорим честно – никой не сме карали насила. Ние също сме жертви, даже най-големите жертви, защото вече сме разпознаваеми лица и целият народен гняв се изсипа по нас. Смятате ли, че ако сме знаели, че това е пирамида, щяхме да се занимаваме от първо лице? Да рискуваме живота си?“, заяви Калин Георгиев.
Боксьорът трябвало да открие гала вечерта на боксовата среща между Кубрат Пулев и Махмуд Чар в зала „Арена Армеец“. Той обаче е бил посъветван от полицията да не присъства на събитието, за да избегне физически нападения от засегнати инвеститори.
„Схемата разкри най-лошото у хората“
„В началото изкарвах дребни суми и бях доволен, не лакомеех. В един момент BETL събуди в мен неподозирани хазартни чувства и трепети, каквито аз никога не съм имал в живота си. Никога не съм ходил по казина и като цяло не харесвам хазарта. Печалбите обаче променят психиката ни. После и аз почнах да ставам алчен, признавам си го в прав текст. BETL извади на показ най-лошото у хората, техния безкраен стремеж за пари. Не само при мен – при всички в схемата се случи точно това“, категоричен е Георгиев.
Калина Николова също се съгласява, че алчността е изиграла важна роля. „Опитваме се да се запазим, да се съхраним психически. Конкретно аз им изиграх ролята на бушон, а най-много се раздавах и вярвах сляпо в идеята. BETL разкри, че човек винаги е съблазнен, да не кажа направо пристрастен към материалното. Това е един добър урок за всеки, който е способен да направи изводи. Моят извод след всичко е следният: не всичко е пари в този свят!“, добавя тя.
Как измамниците спечелиха доверието
„Схемата беше замислена много добре. Чисто психологически беше брилянтна. Например разрешаваха голям пакет само по един на човек. Тоест не даваха един да притежава два пакета. И ти си казваш наум – ето, не е пирамида, мислят за хората. Така изградиха доверие. Те са изпечени психолози", признава Калина Николова.
Докладвай този коментар за нередност
×ПеПераст мартинчо/вгъзилена: И тоя има вид на куросмук като мен,май трябва да се запознаем,дано не е гнуслив!
Докладвай този коментар за нередност
×...: Колко трябва да си тъп, че да се занимаваш с мангали.