Какво ядат децата в училище?
- Редактор: Виктор Тошев
- Коментари: 0
Не повече от 100 метра делят двора на това училище от най-близкото павилионче. Всичко, което се предлага в него е истинско изкушение за 7-годишния Емо. Когато е с майка си обаче, му се налага да се ограничава, разказва Нова тв.
Питаме Емо какво си купува, когато мама я няма.
„Купувам си кроасани, сандвичи”, заявява Емо.
„Не му позвалявам, само че много добре знаете, че когато пускаме децата си на училище, нямаме контрол над тях и те могат да си купуват всичко, което им се предоставя в лафката”, заявява майката на Емо.
Носим любимите му храни при диетолог и четем етикетите.
„Вече Е-тата не се изписват като Е, тоест кодово наименование на химическата съставка, а се изписват с цялото име. В момента, в който някой види този продукт, ще каже "а, тук няма нито едно Е", обяснява диетологът Ипократис Пападимитракос.
Друг капан заложен в етикетите, според експертите, е малкото количество информация, което предлагат.
„Палмово олио, подправка с аромат, лактоза, глутен и стандартното изречение "може да съдържа следи от ...”, обяснява още Пападимитракос.
Според майката на Емо, която е лекар, именно едно такова непълно обяснение, преди време, довело до обрив на детето. Според експертите обаче подобни последствия едва ли се дължат на някоя съставка. Проблем по-скоро виждат в прекомерната консумация и не вярват, че данък върху вредните храни би я ограничил.
„Ако наистина искаме да стимулираме хората да консумират по-полезна храна, би трябвало да създадем условия за по-евтина полезна храна, а не за по-скъпа вредна”, заявява Пападимитракос.
Но най-вече трябва да информираме децата си, допълват специалистите и предлагат въвеждането на час по здравословно хранене в училище.
БСП - Русе: Вдигането на такса смет е наложително
БСП - Русе: Вдигането на такса смет е наложително
Бойко Борисов: За 2-3 месеца да ме изберат за премиер и ще...
Бойко Борисов: За 2-3 месеца да ме изберат за премиер и ще...
НАТО: Руските ракети със среден обсег няма да променят...