Какво трябва да знаем за ваксинопрофилактиката на рака на маточната шийка
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Ваксинопрофилактиката на рака на маточната шийка вече е достъпна и за момичетата в по-ниската възрастова група – между 10 и 11 годишна възраст
Това предвижда Националната програма за първична профилактика на рака на маточната шийка, която преди дни бе удължена до 2024 г., информира Mediapool. Досега възрастовият ваксинационен обхват бе само за групата от момичета, навършили 12 – 13 г. Според специалистите, за да има успех профилактиката, ваксинационният обхват трябва да достига до 70-75% от момичетата в тези възрастови групи всяка година, или, иначе казано, от родените около 30 000 момичета годишно от даден набор, държавата би трябвало да осигури финансиране за около 21 000 момичета в съответната възрастова група. В момента обаче едва 15-20% от целевата група се ваксинира, стана ясно в сряда на онлайн пресконференция на тема "Рак на маточната шийка – превенция, ваксинация и ранна диагностика“.
Д-р Радосвета Филипова, експерт в Министерството на здравеопазването, обясни, че е необходим рестарт и популяризиране на програмата в обществото, както и постоянно информиране по проблема рак на маточната шийка. "Трябва да има повече събития и информацията да достига до родителите. Програмата съществува от години, но не работи, участниците в нея не са сплотени. Делът на ваксинираните започна от 36% в началото, после падна до 5-7% и сега е 15-20% годишно“, съобщи Филипова. "Там, където държавата е застанала зад такава програма, има успехи. У нас има противопоставяне между колегите, а и държавата не застана още от самото начало твърдо, въпреки че става дума за първична профилактика. Нека си извадим поуки от лошите резултати и да продължим напред по-успешно.“ , призова тя.
Всеки ден поне една жена в България губи битката с рака на маточната шийка. По данни от Националния статистически институт в България средно 43 жени на ден се диагностицират с рак на маточната шийка. Заболеваемостта от у нас по последни данни е 28.7 на сто хиляди жени при средно за Европа 13.4 на сто хиляди.
Доц. д-р Илия Карагьозов, началник на Отделението по оперативна гинекология и онкология в болница “Вита“ каза, че е необходимо да се въведе национален популационен скрининг успоредно с постигането на достатъчен обхват на ваксинопрофилактиката.
"Нашата професионална общност приветства програмата, защото това е първият от трите основни стълба за борба със заболяването, наскоро предложени и в Програмата на СЗО за елиминиране на цервикалния карцином до 2030 г. Вторият е популационен скрининг, третият е лечението на вече заболелите. Освен ваксините, министерството и държавата трябва да решат най-накрая кога ще стартира национален популационен скрининг за рак на маточната шийка. Последиците от това заболяване са разрушителни. Момичетата се заразяват при първия или следващите сексуални контакти. Пикът на инфекцията е между 16 и 20-ата им година“, обясни доц. Карагьозов. За развитие на предракови промени на маточната шийка са нужни от 5 до 7 г, а след още толкова се развива рак на маточната шйка. Ето защо редовните профилактични прегледи са изключително важни, допълни той и прогнозира, че заболеваемостта ще продължава да расте и ще започне да пада възрастта на пика, ако не се реагира с мащабни действия на цялото ни общество.
Според него е необходима позитивна информираност на родителите, които трябва да са запознати с ползите от такава ваксинацията. Д-р Карагьозов обърна внимание, че „ракът на маточната шийка е само върхът на айсберга. Има достатъчни данни за връзката на човешкия папиломен вирус и при други злокачествени заболявания и при двата пола, като данни за рак на ларинкса, рак на ануса, и др., проблемът с HPV е много голям.“
Доц. д-р Любомир Киров, председател на Националното сдружение на общопрактикуващите лекари, също изрази мнение, че общественото представяне на проблема не е достатъчно. "Необходими са всички информационни канали, пари не трябва да се пестят. Трябва да се обясни важността на проблема и че съществува решение. Поне една жена дневно загива от рак на маточната шийка и за това трябва да се говори, да има постоянно напомняне. Надявам се броят на ваксинираните да нарасне“, каза доц. Киров.
Той заяви, че е необходимо повишаване на парите, които джипитата получават за имунизацията срещу HPV вируса. Киров посочи, че от 10 години заплащането е 4 лв. и остава непроменено, което действало демотивиращо на личните лекари.
ЕК си вдигна заплатите: Фон дер Лайен ще взема над 34 000...
ЕК си вдигна заплатите: Фон дер Лайен ще взема над 34 000...
ЕК си вдигна заплатите: Фон дер Лайен ще взема над 34 000...
Симеон Дянков: България се отдалечава от еврозоната с 2-3...
Община Русе планира промени в управлението на общинските...