Какво ще струват на България митата на Тръмп?

1
България внася стоки от САЩ за над 145 милиона лева годишно
България внася стоки от САЩ за над 145 милиона лева годишно Снимка: БТА

България внася стоки от САЩ за над 145 милиона лева годишно

Около 13 милиона лева на година са приходите от мита при внос на стоки от САЩ у нас през последните две години - 2023 година и 2024 година. Това е едва 4 процента от общите приходи от мита, според данни на Агенция "Митници", предоставени на БТА след официално запитване.

Приходите от ДДС от внос за същия период са значително по-високи - в порядъка 145-149 милиона лева годишно, разкриват данните на митническите власти.

Каква е търговската политика на България спрямо САЩ?

От датата на присъединяване към Европейския съюз, България възприе и прилага изцяло Общата търговска политика на ЕС по отношение на вноса от трети страни. Това включва Общата митническа тарифа, преференциалните търговски споразумения на ЕС, както и прилаганите антидъмпингови и защитни мерки.

Какво внасяме от САЩ?

Основните стоки, които България внася от САЩ, включват:

  • Пътнически автомобили и други автомобилни превозни средства
  • Нефтен газ и други газообразни въглеводороди
  • Въздухоплавателни превозни средства
  • Нефтен кокс, нефтен битум и други остатъци от нефт
  • Интегрални схеми и електронни микрокомплекти
  • Предавателни апарати за радиотелефония, радиотелеграфия, радиоразпръскване и видеофони
  • Автоматични машини за обработка на информация и техните единици
  • Отпадъци и отломки от мед

За пътническите автомобили и други автомобилни превозни средства се прилага митническа ставка от 10 процента. Според данни, предоставени на БТА от Министерството на икономиката и индустрията, това са едни от основните стоки във вноса ни от САЩ.

За останалите изброени стоки, при проверка в митническия модул се вижда, че към момента се прилагат нулеви митнически ставки.

Новите мерки на администрацията на Тръмп

Американският президент Доналд Тръмп обяви на 2 април въвеждане на още ограничения по вноса в САЩ под формата на допълнителни мита. Тези ограничения се отнасят за всички стоки, с изключение на стоманата, алуминия и автомобилите, за които вече са въведени 25 процента мита.

По отношение на всички държави-членки на ЕС размерът на допълнителните мита по вноса в САЩ е 20 процента. При обявяването на мярката, Тръмп посочи, че средните мита, с които ЕС облага САЩ, са в размер на 39 на сто.

От Белия дом впоследствие обявиха, че лекарства, петрол и петролни продукти, дървен материал, мед и изделия от полупроводници ще бъдат изключени от реципрочните мита.

Делът на американските автомобили в България

От Асоциацията на вносителите на автомобили коментираха за БТА, че внесените у нас коли от САЩ представляват не повече от 5 на сто от автомобилния парк, който се движи по пътищата на България.

Търговският обмен между България и САЩ

Според данни на икономическото министерство, през последните няколко години САЩ заемат сравнително малък, но устойчив дял във външната търговия на България. Относителното тегло е от порядъка на 2,5 на сто от износа на нашата страна и 1,2 на сто от вноса.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Две мишки ядат лента от филм. Едната казва:
- Хм, как ти се струва?
Другата:
- Книгата беше по-добра!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари