Какво предвижда новият Закон за извънредното положение?

0
Какво решиха депутатите по време на драматичното заседание на правната комисия
Какво решиха депутатите по време на драматичното заседание на правната комисия Видео: БНТ

Мерките за новият закон в извънредното положение ще бъдат обсъждани в 9 ч. в пленарната зала.

Снощи имаше драматично заседание на правната комисия, която обсъждаше мерките, които да бъдат приети, предава БНТ.

Десислава Атанасова - депутат от ПГ на ГЕРБ: Вчера работихме повече от 8 ч. Трябва да кажа, че беше крайно малко времето за внасяне на предложения. /.../ Надявам се, че днес ще приемем този закон за извънредните мерки с всички преходни и заключителни разпоредби, които уреждат най-важните детайли от ежедневието на хората, свързани с кредити и запори и давностни срокове, заплащане на електричество, пенсии, обезщетения и т.н. Надявам се да е качествен. Въпреки, че колегите от БСП от опозицията напуснаха вчера заседанието, ние от ГЕРБ, "Обединени патриоти", ДПС останахме до края, защото сме отговорни към българските граждани. Те от нас очакват единение в този момент и бързи законодателни промени.

Явор Божанков - депутат от ПГ на "БСП за България": Скоростта не е оправдание и не може да жертваме качеството на законодателния процес, защото тези законодателни решения ще имат отражения с години върху българската държава. В подобна критична ситуация дължим на нашите граждани качество. Правна комисия прекъсва два пъти. Самият министър на правосъдието от ГЕРБ определи ситуацията като саботаж. Тоест самата ситуация в правна комисия беше тежка. /.../ Народните представители не знаеха какво гласуват. С колегите от БСП заявихме, че този начин на работа не може да даде необходимото качество. Държа да подчертая, че по отношение на антиепидемичните мерки, изцяло подкрепяме управляващите и мисля, че сме на едно мнение. Но по отношение на икономическите мерки имаме различна визия. Според нас държавата изцяло прехвърля отговорността върху бизнеса и гражданите. Тази политика е грешна и тя в следващите седмици ще се усети от всеки български гражданин. Невъзможността адекватно да изразим несъгласието си в комисията, взехме и решението си да напуснем.

Хасан Адемов - депутат от ПГ на ДПС: Трудно може да се каже, че предложеният проект в тази сложна обстановка може да отговори на очакванията на всички български граждани, в това число на бизнеса. Сложността на този проект и начинът, по който се процедираше с краткото време, беше много трудно да бъдат направени качествени предложения.

Той каза, че се надява мерките, които са предприети, да са първа стъпка.

По-важният въпрос е този проект да даде отговор на философията на този законопроект, а тя е той да търси баланса между правата на българските граждани от една страна, възможности да се подпомогне бизнеса и да бъде подкрепен животът и здравето на българските граждани и да бъде защитена системата на здравеопазването, а не на последно място и органите на вътрешните работи.

Милен Михов - депутат от ПГ на "Обединени патриоти": В този проект има много важни неща. Отново се повтаря утвърденото мнение, че армията като че ли е най-здравото нещо в страната. Ние не сме доволни, че предложихме 5-6 прости и много ясни предложения и нито едно не е прието, за което ние ще се борим.

Предложенията им са за спиране на сроковете по кредитите на физическите лица и правото на засегнатите от кризата фирми да поискат такова, право на фирмите да получат разсрочено плащане по задълженията си към държавата от НАП, правото на министъра на икономиката да регламентира пределни надценки на стоките от първа необходимост и за борба с коронавирус. Правото на майките да поискат 20-дневно обезщетение за гледане на своите деца при затворени училища. Сурово наказание за онези, които разпространяват лъжи в условията на криза. На последно място публичност в харченето на парите в условия на криза.

Милен Михов: Очевидно е, че здравните и хигиенните мерки, които се вземат в държавата, дават резултат, но ние трябва да мислим и за икономическите последици на тази криза, добави той.

Десислава Атанасова: Най-важното, което вчера вълнуваше бизнеса, беше по отношение на авансовата вноска по Закона за корпоративното подоходно облагане и предложението на Менда Стоянова. Това предложение отпадна. Предложи се съвсем нов текст, коректен, така че бизнеса да е спокоен.
Този текст касае до 15 април бизнесът да представи пред данъчната администрация своята декларация за авансова вноска и да има удължаване на сроковете на база на миналогодишната вноска. Освен това предложени са отлагане на вноските по кредити до края на извънредното положение без да се плаща наказателна лихва. Задължителна карантина на всички, които са се завърнали от чужбина. Текстове срещу ограничаване на спекулата - до 15% за надценка на стоки при търговци на едро. Удължаване на срока до 30 юни, в който да се ползва отстъпка от 5% при внасяне на данък сгради. Спират да текат всички процесуални срокове по съдебни арбитражни изпълнителни производства освен по наказателните и европейската мярка. Спират да текат давностни срокове, предвидени в нормативни актове. Удължават се с 1 месец до отмяна на извънредното положение срокове, определени в закон, който изтича по време на извънредното положение и са свързани с упражняване на права или изпълнение на задължения. Спират се всички обявени публични продани и въводи във владение, не се залагат запори на сметки на физически лица върху трудови възнаграждения и пенсии.

Сроковете за заплащане на ел. енергия също се удължават от 10 на 20 дни. Удължава се и срокът на личните документи с 6 месеца. Решенията на ТЕЛК продължават действието си 2 месеца след отмяна на извънредното положение.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари