Какви опасности за здравето крият вашите тенджери и тигани

0
Помислете за използване на съдове за готвене, изработени от стъкло, неръждаема стомана, керамика или чугун без покритие
Помислете за използване на съдове за готвене, изработени от стъкло, неръждаема стомана, керамика или чугун без покритие

Помислете за използване на съдове за готвене, изработени от стъкло, неръждаема стомана, керамика или чугун без покритие

Когато избирате съдове за готвене, е важно да вземете предвид материалите, които влизат в контакт с храната ви, тъй като някои могат да отделят вредни химикали или да съдържат тежки метали. Ето някои материали, от които трябва да избягвате или ограничавате използването им, особено когато става въпрос за готвене на храна:

Неръждаема стомана: Докато неръждаемата стомана е широко използвана и сравнително безопасна опция, тя понякога може да освободи никел, който е токсичен за някои хора. Ако имате чувствителност към никел, изберете неръждаема стомана без никелово покритие или помислете за друг материал. Все пак трябва да се има предвид, че това е малко вероятно и неръждаемата стомана си остава един от най-безопасните материали при готвене, пише Jenite.bg.

Алуминий: Алуминият е лек и универсален, но може да се разтвори в кисели или алкални храни, което води до потенциално излагане на този метал. Продължителната употреба на алуминиеви съдове може да увеличи риска от болестта на Алцхаймер и други невродегенеративни заболявания.

С тефлоново покритие: Съдовете за готвене с незалепващо покритие като тефлон съдържат перфлуороктанова киселина (PFOA), известна канцерогенна съставка. Когато се нагрее, тефлонът може да започне да се рони, освобождавайки PFOA в храната. Изберете вместо това съдове за готвене с незалепващо покритие, направени от материали като керамика или камък.

Мед: Въпреки че медта е естествен и екологичен вариант за готвене, тя може да реагира с определени храни и да доведе до неприятни вкусове. Освен това медта може да бъде токсична в големи количества.

Олово: Оловните съдове за готвене все още могат да бъдат намерени на някои места, особено в антикварни магазини. Избягвайте използването на такива съдове, тъй като оловото е силно токсично и може да причини сериозни здравословни проблеми.

Вместо това помислете за използване на съдове за готвене, изработени от стъкло, неръждаема стомана, керамика или чугун без покритие. Тези материали обикновено са по-безопасни и по-здравословни за приготвяне на храна. Винаги обръщайте внимание на инструкциите за безопасност на производителя и избягвайте да съхранявате киселинни храни в съдове от неръждаема стомана, за да сведете до минимум потенциалното изтичане на никел.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари