Каква е ефективността на ваксините и имунната ни защита срещу варианта Омикрон?
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Израел стартира кампанията си за ваксинация срещу COVID-19 на 20 декември 2020 г. Това е първата страна, която напълно ваксинира близо 80% от населението си на възраст над 12 години
Тази масова ваксинация доведе до значително намаляване на броя на случаите на инфекция и хоспитализации от февруари 2021 г., пише Puls.bg
Въпреки това рязко увеличение на броя на симптоматичните инфекции с делта варианта на SARS-CoV-2 се наблюдава през лятото на 2021 г.
Проучване е установило значителен спад в нивото на неутрализиращите антитела, чието присъствие е ясно свързано със защитата срещу повторно заразяване със SARS-CoV-2.
Спадът е най-голям при мъжете, хората над 65 години и тези с имуносупресия.
В САЩ подобна работа сравнява ефикасността на трите ваксини.
Резултатите показват постепенно намаляване на защитата, предоставена от всички ваксини, както срещу инфекции, така и по отношение на смъртността.
За 6 месеца защитата срещу развитие на инфекция е спаднала средно от 87,9% на 48,1%.
За щастие намалението на защитата срещу смъртност е по-малко: след 6 месеца тя остава 73% -84% за тези под 65 години и 52-75% за тези над 65 години.
Защо ваксините са станали по-малко ефективни?
Развитието на дълготрайна защитна имунна памет е сложен механизъм, който включва няколко клетъчни популации, както и образуването на специфични тъканни структури.
Този процес отнема време и зависи от наличието на елементи на инфекциозния агент - антигени, чието откриване предизвиква имунен отговор в тялото ни.
Технологията на ваксините, която се утвърди поради бързината на прилагане и ефективността срещу вирусни инфекции, е тази на РНК ваксините.
Те съдържат частици, съставени от защитна липидна мембрана, обгръщаща част от информационна РНК (мРНК), която се използва за производството на спайк протеина на SARS-CoV-2.
След поставяне на ваксината, иРНК се улавя главно от специализирани имунни клетки - дендритни клетки.
След това те за кратко произвеждат спайк протеина и го представят на други имунни клетки, лимфоцити, които след това ще произвеждат неутрализиращи антитела.
Няколко проучвания показват, че интервалът между ваксинациите е ключов фактор за установяване на дълготрайна памет.
Поради здравната ситуация обаче е избрана продължителността от 1 месец между двете дози, тъй като този протокол гарантира бързото развитие на защитата срещу COVID-19.
Второто обяснение за намаляващата ефикасност на ваксините е редовното появяване на варианти на SARS-CoV-2, натрупващи нарастващ брой мутации в спайк протеина.
Колкото повече тези варианти се различават от оригиналния вариант на вируса, толкова по-малко те се разпознават от имунната система, по-специално от неутрализиращите антитела.
И накрая, трябва да се отбележи, че след 65-годишна възраст способността на имунната система да поддържа защитна имунна памет срещу инфекциозен агент намалява значително.
Възникват въпроси каква е защитата ни срещу новия вариант Омикрон?
Научни доказателства за трета доза ваксина
Първо проучване сравнява защитата при хора, ваксинирани с две дози, за най-малко 5 месеца, независимо дали са получили трета доза или не.
Наблюдава се, че хората, които са получили трета доза, показват силно увеличение на защитата срещу инфекция, хоспитализация и смърт, достигайки съответно 93, 92 и 81%.
Второ проучване, публикувано на 28 ноември, сравнява хора на възраст над 60 години, ваксинирани с две дози в продължение на 5 месеца и получили или не трета доза.
Установено е 11,3-кратно намаление на процента на нови случаи на инфекция в групата, получила трета доза.
Процентът на тежките форми също се намалява с 19,5 пъти.
И накрая, трето проучване, публикувано на 30 ноември, потвърждава тези добри резултати.
Нивото на неутрализиращи антитела, присъстващи в кръвта на хора, ваксинирани с две дози ваксина, е недостатъчно за неутрализиране на клетъчната инфекция в лабораторни условия с варианта Омикрон.
Прилагането на трета доза ваксина дава възможност да се повиши нивото на антителата достатъчно, за да се неутрализира Омикрон.
Тази неутрализация обаче остава по-ниска от наблюдаваната за варианта Делта, което означава, че въпреки третата доза може да възникнат инфекции или реинфекции.
Освен това трайността на ефекта от третата доза остава неизвестна. Всички тези предварителни данни все пак предполагат, че трета доза от ваксината би подобрила защитата срещу варианта Омикрон.
Цветан Цветанов: Държавните служители да участват в изборния...
Делян Пеевски: Ако продължават с обидите към избирателите...
Медицински доклад: Имане Хелиф е биологичен мъж
Делян Пеевски: Ако продължават с обидите към избирателите...
Делян Пеевски: Ако продължават с обидите към избирателите...