Какъв е истинският брой на загиналите при украинската атака в Макеевка?
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Русия призна за 89 жертви, Украйна твърди, че са 400
Нова година e - един от най-обичаните празници в Русия. Участващите във войната на президента Владимир Путин срещу Украйна – стотици от тях мобилизирани само преди месеци – са настанени в импровизирана казарма - професионално училище в окупирания град Макеевка в района на Донецк, предава Джил Дохърти, CNN, цитирана от NOVA. В съседство има голям склад за боеприпаси.
На войниците им липсват съпругите им, семействата им, затова включват мобилните си телефони и се обаждат у дома. Внезапно ракети HIMARS, сателитно насочвани прецизни оръжия, които Съединените щати доставиха на Украйна, удрят училището, почти напълно го унищожават и запалват склада с боеприпаси.
Това, поне официално, е начинът, по който руската армия обяснява най-смъртоносната атака срещу руските сили в Украйна от началото на войната през февруари 2022 г. Министерството на отбраната обвини самите войски, твърдейки, че „основната причина“ за атаката е използването на мобилни телефони „противно на забраната“. На руските войски е забранено да използват лични мобилни телефони на бойното поле, тъй като техните сигнали са геолокирани, което може да насочи към мястото на руските сили.
Но това обяснение и подробностите за атаката, които изплуваха на повърхността, разпалиха необичайна публична национална игра на обвинения сред руснаците. Започна се с броя на загиналите. Руското Министерство на отбраната първоначално съобщи, че са убити 63-ма войници, след което увеличи този брой до 89. Украйна твърди, че са били приблизително 400.
Но дори руски провоенни блогъри, все по-влиятелен елемент в начина, по който руските цивилни получават информация за това какво наистина се случва в Украйна, отхвърли официалната цифра, като изчисли, че стотици войници са загинали. Истинският брой все още не е известен.
Един от тези блогъри - Семьон Пегов, който пише в „War Gonzo“ и наскоро беше награден с медал от Владимир Путин, също отхвърли твърдението на военните за мобилните телефони, наричайки го „отявлен опит за обвинение“. „Сива зона“, друг блогър, нарече обяснението за мобилните телефони „99% лъжа“, опит за избягване на отговорност. Той каза, че това е по-вероятно провал на разузнаването.
Руските законодатели се включиха, като поискаха разследване кой точно е наредил толкова много войници да бъдат временно настанени в една незащитена сграда. Сергей Миронов, виден политик и партиен лидер, каза, че трябва да има „лична наказателна отговорност“ за всеки офицер или друг военен, който е взел това решение. И като намекна, че военните са имали небрежен подход към войната, той предупреди: „Време е да осъзнаем, че няма да е същото, както беше преди“. „Това е битка за бъдещето на Русия“, допълни Миронов. „Трябва да я спечелим!“
Коментарите на Миронов опънаха нервите на мнозина. Твърдолинейните политици като него смятат, че септемврийската „частична мобилизация“ на резервисти от Путин, събрала 300 000 души, не е успяла да стигне достатъчно далеч. Тези политици искат пълна мобилизация, която да постави цялата страна на бойна нога. И искат отмъщение на Украйна.
Никой досега обаче – поне публично – не обвинява Владимир Путин за смъртта на войниците. Маргарита Симонян, главен редактор на държавната международна мрежа RT и редовен участник в местни руски телевизионни токшоута, каза, че се надява „отговорните служители да бъдат подведени под отговорност“ и имената им да бъдат съобщени. Но тя също намекна, че атаката може да подхрани общественото недоволство: „Крайно време е да разберем, че безнаказаността не води до социална хармония. Безнаказаността води до повече престъпления и, като следствие, обществено недоволство.”
Много от войниците, загинали в Макеевка, идват от Самара - град на река Волга в Югозападна Русия, а семействата на убитите скърбят за близките си, носейки червени карамфили на рядката публична панихида, докато свещеници отслужват молитва, а хор пее литургията за младите мъже, които наскоро са били изпратени на фронта. Признанието на Министерството на отбраната, че значителен брой мобилизирани войници са загинали при атаката, както и откритият дебат сред военните блогъри, са признаци, че Кремъл приема атаката в Макеевка много сериозно. В края на краищата, правителството на Путин разполага със средствата да спре отразяването на събития, които не иска обществеността да знае.
Дори в тази „отворена“ дискусия няколко коментатори допуснаха възможността „информатори“ да са предупредили врага - теория на конспирацията, която руските държавни пропагандни медии често насърчават. А след това следва обичайното оплакване, което се появява след почти всяка трагедия в Русия: виновна е „небрежност“. Но пръстът на вината засега е насочен само към военните лидери, не по-високо. Президентът Путин не е направил публичен коментар за атаката в Макеевка, което е сериозна индикация, че той възнамерява да стои възможно най-далеч от очевиден провал.