Как световните агенции коментират ситуацията с управляващата коалиция в България

0
Агенция Асошиейтед прес акцентира върху разногласията между ИТН и премиера относно бюджета и Република Северна Македония
Агенция Асошиейтед прес акцентира върху разногласията между ИТН и премиера относно бюджета и Република Северна Македония Снимка: МС

Агенция Асошиейтед прес акцентира върху разногласията между ИТН и премиера относно бюджета и Република Северна Македония

Българското правителство, трудно съставено в края на 2021 г., се оказа в нестабилно положение след оттеглянето днес на една от партиите в него и това поражда опасения от нова политическа криза в страната, отбелязва Франс прес, цитирана от БТА. След три парламентарни вота миналата година премиерът реформатор Кирил Петков успя да състави коалиция от четири партии, но антисистемната партия "Има такъв народ" реши да се оттегли днес от нея след серия разногласия. Петков днес заяви, че е готов да остане начело на правителство на малцинството, което ще разчита отсега на 109 депутати от общо 240 в парламента.

Франс прес припомня, че трита от четиримата министри на ИТН в правителството по-рано днес са напуснали демонстративно правителствено заседание, защото техните искания относно бюджета не са били удовлетворени. Премиерът обаче упрекна ИТН, че защитава строителни фирми, заподозрени, че са отклонили държавни средства и припомни, че неговата цел е нулева толерантност спрямо корупцията. Петков обеща да представи утре в парламента закон за борба срещу този ендемичен за страната бич, отбелязва агенцията.

Друга ябълка на раздора беше затоплянето на връзките с Република Северна Македония, подето от Петков, допълва Франс прес. Лидерът на ИТН Слави Трифонов упреква Петков, че води своя собствена външна политика в ущърб на външната министъсрка Теодора Генчовска, която бе излъчена от ИТН и която, както и социалистите в управляващата коалиция, не подкрепя правенето на отстъпки спрямо съседната на България държава. София блокира от ноември 2020 г. започването на преговори за присъединяване на Скопие към ЕС заради разногласия и спорове по исторически въпроси. Франция, която е ротационен председател на ЕС до 1 юли, подкрепя намирането на решение на разногласията между двете страни. Президентът Еманюел Макрон дори каза в понеделник, че е готов да приеме лидерите на двете страни в Париж, когато настъпи подходящия момент, с цел постигане на двустранно споразумение, посочва Франс прес.

Популистите напуснаха управляващата коалиция в България, но премиерът Петков каза, че е готов да оглави правителство на малцинството, посочва ДПА. Агенцията, подобно на Франс прес, отбелязва, че до тази ситуацията се е стигнало заради разногласия по въпроса за държавния бюджет за настоящата година.

Прозападното правителство на Петков е обвинявано от националистически критици, като Трифонов, в планиране на вдигане на българското вето върху започването на преговори за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС, допълва ДПА. Петков пък обвини ИТН, че иска допълнителни 3,6 милиарда лева за пътностроителни компании, за които се казва, че са близки до бившия премиер Бойко Борисов, пише ДПА.

България е изправена пред риск от политическа нестабилност, след като премиерът изгуби мнозинството си в парламента, отбелязва Ройтерс. Агенцията допълва обаче, че Петков е казал, че е оптимистист, че неговата центристка партия "Продължаваме Промяната" и нейните оставащи двама коалиционни партньора ще могат да продължат да изпълняват обещанията си да изкоренят широкоразпространената корупция в страната. Но анализатори казват, че разривът вероятно ще донесе нова нестабилност, точно когато войната в Украйна води до покачване на инфлацията, посочва Ройтерс.

Агенцията припомня, че отношенията в управляващата коалиция бяха напрегнати, откакто опитът за назначаване на висш член на ИТН за централен банкер се провали. Днес правителството одобри ревизия на бюджета за 2022 г., но пренебрегна исканията на ИТН за повече средства за строителните компании и лидерът на ИТН Трифонов каза, че ще напусне коалицията и ще сложи край на тази агония. Трифонов обвини Петков и, че пренебрегва интересите на България, като поощрява вдигане на ветото върху преговорите за присъединяване на Република Северна Македония към ЕС под натиска на НАТО и ЕС. Петков пък каза, че ИТН блокирала усилията на правителството да смаже корупцията, посочва Ройтерс.

Според анализатори гласуването на бюджета, или назначаването на новите министри, което от двете стане по-напред, би било тест за оцеляването на правителството на Петков, отбелязва Ройтерс.

Партия "Демократична България" пък призова ИТН да преосмисли решението си и да избегне хвърлянето на страната в хаос.

Агенция Асошиейтед прес също акцентира върху разногласията между ИТН и премиера относно бюджета и Република Северна Македония. Медията подчертава, че Петков е заявил днес пред журналисти, че едно правителство на малцинството е по-добре, отколкото такова, което е под постоянен натиск и изнудване (от коалиционен партньор).

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари