Как се пръска милион за никакъв ремонт на стадион?!

0
Терен и осветление няма, няма и виновни. Въпросът е кой, как и по какви канали е изхарчил левовете за толкова "хубава" работа
Терен и осветление няма, няма и виновни. Въпросът е кой, как и по какви канали е изхарчил левовете за толкова "хубава" работа Снимка: ФК Дунав

Футболистите на "Дунав" трябва да играят утре, 5 април, в Русе мач от плейофната фаза на първенството в Първа лига срещу "Септември" /София/. Само че двубой на стадиона в крайдунавския град няма да има, тъй като е насрочен за 20 часа.

Причината е, че съоръжението не разполага с електрическо осветление. БФС няма как да промени програмата, тъй като по-рано вече е направил компромиси със срещи на светло, което означава, че русенци трябва да просят за домакинство някой друг град - Велико Търново, Горна Оряховица или Разград.

Сагата започва преди 3 години, когато футболният съюз излиза с категорично решение, че всеки стадион на отбор от елита трябва да има хубав терен и лампи за вечерни мачове. Като особено загрижено за развитието на българския футбол и след совалка на лобисти, правителството решава да отпусне щедро 1 милион държавни пари. С тях трябва да се изгради ново игрище и да се вдигнат 4 стълба за електрическо осветление, пише Васил Георгиев във в. Дума.

Министерството на спорта обявява търг по изпълнение на обществена поръчка. Интерес има дори от италианци, които идват да огледат на място стадиона в Русе. По всичко изглежда, че фаворит ще е "ХИТ", фирма с огромен опит в спортното строителство, заела се успешно и по-рано с класно реновиране на "Лудогорец Арена". С твърде добра репутация е и "Онтарио".

Ведомството на министър Красен Кралев обаче най-изненадващо избира парите и поръчката да бъдат дадени на "Тарктур" ЕООД. Както обикновено напоследък става - щом парите са наши, и фирмата ще е наша!

Въпросната фирма, поне според портфолиото на официалната й страница, се занимава със "строежи от високо строителство, прилежащата му инфраструктура, електронно съобщителни мрежи и съоръжения, строежи от първа до пета категория, строежи от транспортна инфраструктура, строежи от първа до четвърта категория, строежи от благоустройствена инфраструктура, хидротехническо строителство и опазване на околната среда" и т. н. Фирмата дори била прокарала някакъв път край някакъв бъдещ и небъден газопровод. Единствената й "спортна" работа е тренировъчният терен на "Верея" в Стара Загора.

Градежът по документи трябва да почне през август 2016 г., но първата копка е ударена чак към края на годината. По изискване и правила проектът трябва да бъде предоставен от община Русе. Според местни медии проектът е зададен от зам.-кмета Димитър Наков.

И започва зверското очакване кога "Тарктур" ще започне, та да свърши да изпълнява ангажимента си. Междувременно, докато работата някак вече върви, феновете в Русе бързо се ориентират и предупреждават в социалните мрежи, че ремонтът на терена не се изпълнява по технология. Пускат снимки и видеа, от които става ясно, че след полагане на пясъка над никаквия дренаж след всеки дъжд се образуват неочаквано огромни локви. На "Тарктур" с представител Христо Станков не й дреме - тя тъче бавно, напред и през просото. Както ще каже после Станков - "по проекта".

"Новият" терен е открит през април 2017 г. Както се полага, на официалната трибуна са кметът Пламен Стоилов, големци и духова музика на пистата. Военен оркестър! Сериозна история! Спектакъл!

Само че игрището веднага дава фира и след всеки дъжд се превръща в блато. Некачественият дренаж и усърдието през пръсти стигат кулминацията си на 13 март 2018 г., когато домакинският мач със "Славия" е отложен. Причината - игрището е езеро!

По-рано от строя излиза и резервоарът за новата поливна система. Пробит и от пластмаса, той е изтърбушен. Няма и смисъл всъщност да се полива, тъй като теренът си е блатист "по презумпция", а по едно време дори поникват гъби. Има спор дали са печурки или сърнелки, тъй като почвата е наторена с компост от близък гъбозавод.

Русенската прокуратура реагира от кумова срама след остра публикации в местния ежедневник "Утро" - в края на март образува "предварителна проверка".  Да се види и разбере има ли виновни и кои са те. Към днешна дата, почти година по-късно,  проверката "спи" - по нея няма абсолютно никакво развитие.

Потърсен за коментар, окръжният прокурор Георги Георгиев казва, че не можел да намери експерти, които да се произнесат за качеството на изпълнението на терена. И вероятно още ги търси.

Министър Кралев, който явно изпитва особени чувства към "Тарктур", идва в Русе през август 2018 г. за световното първенство по волейбол. Когато репортерите го засичат пред "Арена Монбат" и го питат как ще коментира "реновирането" на градския стадион, той отговаря навъсено, сърдито и през рамо: "Теренът е перфектен! Има проблеми, защото "Дунав" често тренира на него"! И отминава гордо.

Това обаче далеч не е вярно. Всички пазят игрището като зеницата на окото си с надеждата, че ще се случи чудо и то ще възкръсне някак. Общинското предприятие "Спортни имоти" хвърля всички сили, за да пооправи батака, но теренът не поддава и става от зле по-зле. Общината също дава дава всичко от себе си, за да съживи мъртвец. 

Всичко гостуващи отбори се оплакват, че на такова игрище футбол не може да се играе. Казват го футболистите на "Левски", на ЦСКА, на "Ботев" /Пд/. Всички!

Новата катастрофа е на 6 декември миналата година, когато едно от елтаблата по захранване на осветлението гръмва буквално минути след мача със "Славия". По договора за гаранция то трябва да бъде възстановено от фамозната "Тарктур". Само че времето си тече, върви някаква кореспонденция между общината и спортното министерство, която трябва да събуди приятелите от фирмата. Христо Станков все пак прави някакво движение и обещава, че ще оправи таблото и ще поръча части от чужбина. В Русе още чакат чарковете и таблото, без което лампите не могат да светнат. Според запознати Станков протака, за да изтече срокът по гаранцията и да постави общинската администрация на топа. Неговото вечно оправдание е, че фирмата няма вина - тя работила по зададен от зам.-кмета Наков проект.

Дали е така? Кой да ти каже, като прокуратурата не проверява нито поръчителите, нито изпълнителите! Все едно няма такъв проблем! И чака отнякъде да се появи експерт. И понеже няма, ръководството на ФК "Дунав" сега пише  писма до БФС и до други общини с молби да се смилят. Или оправете програмата и ни дайте домакинските мачове по светло, или ще си плащаме като попове наем за стадиони в други градове! И то, представяте ли си, след реализиране на обществен ангажимент и някакъв уж търг за изпълнител!

Всичко това след поръчка, спусната и минала през спортното министерство. За едно нищо, за някакъв си "жалък" един милион лева държавни пари, тоест, левчета на всички български данъкоплатци. Терен и осветление няма, няма и виновни. Въпросът е кой, как и по какви канали е изхарчил левовете за толкова "хубава" работа.

Но пък милион по милион вир става, нищо че Русе не дочака терен, осветление и читава поливна система на окаяния си градски стадион.

Източник: вестник Дума
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари