Как работят в шивашкия бранш в Русе?
- Редактор: Анна Тороманова
- Коментари: 7
Шивашкият бизнес е сред най-разпространените производства в Русе и региона от десетилетия и в него днес са над 300 фирми.
Защо обаче все повече намаляват желаещите да работят в шивашкото производство въпреки огромното търсене и недостиг на работна ръка. Дали градът остава център на шивашкия бизнес или е мека на евтиния аутсорсинг? Какви са алтернативите за бизнеса?
Какви са условията на работа? Какво е да работиш на ишлеме като собственик, мениджър или като обикновен служител? Как се прави собствена марка и на кои пазари може да пробие? Това са някои от темите, свързани, както с едно от най-разпространените производства в региона, така и с една от най-развитите индустрии у нас.
Гости на "Денят започва" в Русе бяха Антоанета Антонова, председател на браншовата организация на шивашките фирми, Диана Иванова, директор на Професионалната гимназия по облекло в Русе, и Веско Маринов, собственик на шивашка фирма с четвъртвековна история.
"Не съм съгласен с вменяването от ваши колеги, че нима шивашкият бранш е толкова черен, толкова сив, че най-малко ни изкарват, че работим по 24 часа. Сигурно има някои колеги, които злоупотребяват с техните работници, и не спазват нормативите, но аз не съм съгласен с тези вменявания. Може би това е причина да липсва работна ръка в нашия бранш, но не само в нашия бранш. Масово хората се изнасят, цели семейства, цели фамилии в чужбина. Това създава много голям дискомфорт в нашето производство", каза Веско Маринов.
Русе се събуди под снежна пелена
Зимата настъпва с пълна сила в петък
Парите за лечение на деца трябва да са от държавния бюджет,...
Катастрофа блокира пътя Русе - Бяла
Парите за лечение на деца трябва да са от държавния бюджет,...