Как децата да преминат по-леко през локдауна
- Редактор: Звездомира Николова
- Коментари: 0
Това е труден момент за децата. Отбелязвам „труден“, защото на повечето деца им е трудно от това стоене вкъщи – не защото не могат да се справят с обучението или защото не си харесват стаята, а защото не общуват със себеподобни (братята и сестрите не се броят)
Това пише психотерапевтът Детелина Стаменова в своя сайт:
Напоследък чета с интерес дискусиите на детелюби/детенелюби, които спорят страстно по въпроса дали на децата ще им повлияе социалната изолация или родителите се излагат, като прекалено много се втренчват в скъпоценните си отрочета.
Дали ще се отрази дългосрочно ще видим след… дълги години. За тези, които имат дете на дистанционно обучение, отразяването в момента е видимо и то не в лабораторни, а домашни условия, напълно експериментални. Изнервени, крещящи, уморени, апатични, демотивирани, сенки на себе си, гризещи нокти или паникьосващи се от нищото…
В този момент може би имаме нужда от нещо съвсем просто като решение. Нещо като… играта.
Добрата, стара, спонтанна игра
Не вадете скрабъла или куизове безкрайни, както и пъзели. Няма нужда да е „умна“ и да създава умения. Играта може да е подхвърляне на топка (или като тениса за маса, който купих за кухненската маса). Тя е важен елемент от добрия живот, не е някакъв каприз за лекомислените, които по цял ден си „губят времето“. Когато играта е просто „хайде да си поиграем“, по същия начин по който го правят децата (дори и с боричкане) или просто нещо смешно, леко глуповато, но забавно. Децата са по-богати от (повечето) възрастни с едно – въображението – могат да направят всеки чаршаф море, от чорап – чудовище, и от клон – еднорог.
Подценявате ли играта?
Едно е сигурно – детство без игра може да бъде вредно за децата, защото в такива моменти като сегашната изолация, като възрастни, ние имаме нужда от въображение, за да измислим как да се справим – и да играем с тях може да ни даде успокоение, поне за малко, от всичко, което се случва. В разговора си със Светослав Николов по bTV радио, говорейки си по темата, се сетих за фразата на Шилер, написана на Националния стадион, която така и не разбрах защо е сложена там и от кого: „Човек е човек само когато играе“.
- Играта може да ни сближи и свърже с другите, да ни създаде настроение.
- Играта може да ни помогне за повече физическа активност.
- Играта може да ни направи творци.
- Играта прави хората – малки и големи – щастливи.
САЩ налагат санкции върху ключова руска банка
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...
Българка провокира с иновативен поглед към традицията на...
Зъботехник грабна титлата „Мистър София"
Украйна отличи с медали Бойко Борисов, Кирил Петков и Делян...