Как да си изберем нов смартфон?

0
Всеки се чуди от къде да започне, преди да закупи нов смартфон
Всеки се чуди от къде да започне, преди да закупи нов смартфон

Всеки се чуди от къде да започне, преди да закупи нов смартфон

Смартфоните са едни от най-често сменяните устройства и същевременно най-използваните, затова тази статия ще помогне на всеки, който си задава следния въпрос:

„Какъв телефон да си взема, след като не разбирам толкова по темата“

Бюджет

Неудобен въпрос, но е важно да бъде уточнен в самото начало, за да се знае в кой сегмент търсим устройство. Телефоните до 400 лева се водят бюджетни, от 400 до 1200 лева е средният клас, а над 1200 са флагманите. Ако се чудите защо е толкова ниска границата за последните, най-достъпният модел е базовата версия Google Pixel, който дебютира с цена от $600. Истината е, че за 1 година цената на един смартфон се срива почти двойно, а той ще продължи да бъде актуален поне още 2–3 години след това като характеристики заради стагнацията в развитието на сектора, пише Hicomm.

Брандове

След като знаем с какъв бюджет работим, следващият въпрос е свързан с предпочитание откъм марката. Това не значи, че ако няма такива, ще се препоръча някой нечуван модел само защото е най-изгоден. Прави се, защото някои хора предпочитат iPhone и не искат да чуват за други телефони и в този случай изборът става по-ограничен. Няма нищо лошо в това да харесвате продуктите на даден производител и да държите на него, но на всеки се случва да има лоша година или просто конкуренцията да е по-добра в момента, затова е хубаво да сме отворени и към други опции.

D5009B10-FE2C-3D7B-B0AD-63D840DFA151.jpg (900×600)

Камери и батерия

„Да снима добре и да не му пада бързо батерията“

Интересното е, че процесът за определяне качествата на тези два аспекта е съвсем различен. Когато насочите поглед към камерите, с най-голям шрифт са изобразени мегапикселите. Иронията е, че това е най-малко важната стойност и далеч по-ключови са размерът на сензора и разтворът на блендата, но днес няма да говорим за тези спецификации. Най-лесният начин да разберете дали е качествена конфигурацията, е да видите дали има оптична стабилизация, търсете надпис OIS. Това значи, че камерата е физически стабилизирана и се мести заедно с движенията, които вие правите. Не че без този фактор не може да е хубава, всички смартфон камери вече са електронно стабилизирани (EIS) до някаква степен, но ще усетите разликата при видеа и нощна фотография.

Друг мит е: „Искам телефон марка Х, защото знам че снимат хубаво“. В 99% от случаите марката няма значение, всичко е до цена. Ако сравните смартфон за 300 лева с такъв за 1300, познайте кой ще прави по-хубави снимки, независимо кой е производителят. Също така обикновено тези впечатления са формирани на база съдържание, видяно в социалните мрежи. Не забравяйте, че то е обработено с цел да изглежда добре и не всеки има такива умения за модифициране на кадри.

Най-добрият съвет, който можете да получите (ако нямате с кого да се консултирате по темата), е да разгледате различни ревюта на дадено устройство. Хубаво е да погледнете поне няколко, защото всяко едно е субективно и така ще може да извадите темите, които се повтарят и да направите генерален извод. Това е и най-добият ви шанс да видите на какво е способна камерата, но имайте предвид, че когато се качват на сайт или добавят във видео, кадрите се компресират и леко видоизменят най-вече откъм цветове. Има значение също и екранът, на който гледате ревюто.

Относно батерията тук вече цифрите са от най-голямо значение. Капацитетът се измерва в милиамперчасове и се означава с mAh. Макар че софтуерната оптимизация също е от огромно значение, избягвайте стойности по-малки от 4000 mAh, ако искате да сте сигурни, че телефонът ще издържи поне един пълен ден на батерия. Игнорирайте това, ако става дума за iPhone, там нещата стоят по различен начин.

Често пренебрегван фактор е скоростта на зареждане, това е дори по-важната спецификация. Колкото и да е издръжлива батерията, идва момент, когато трябва да се зареди, и никой не иска да чака по 3 часа за това. Скоростите тук варират от 15 до 210 W и колкото по-голямо е числото, толкова по-бързо се зарежда телефонът. Тук сами трябва да прецените колко държите на скоростта.

Съвет: Инвестирайте в безжично зарядно (ако телефонът поддържа безжично зареждане), защото, макар и малко по-бавно, по този начин няма да се разбива портът за зареждане и да сменяте кабели през няколко месеца.

4B7B356C-3889-42AD-D2B6-C517AAE30897.jpg (900×600)

Памет

Когато някой каже „да има много памет“, в 10 от 10 случая има предвид вътрешното пространство, а не RAM. За съжаление слотовете за SD карти вече са рядкост, така че трябва да внимавате при избор на капацитета. Много зависи за какво и колко дълго смятате да използвате телефона, но бих казал, че капацитет под 64 GB е безумен в днешно време. Препоръчително е да е поне 128 GB, за да не дойде момент, в който да се чудите от какво да се лишите, за да освободите място за друго, или да трябва да се учите, що е то облачно пространство. Ако не знаете, че облак не е само вид аерозолно образувание, то тогава този текст не е за вас.

7C8E8667-981D-4E82-7457-5596259B2246.jpg (800×600)

Да не е много голям

Съвет: Отидете на място и пробвайте няколко модела, сами да прецените колко са удобни. Дори да няма този, който търсите, ще се убедите, че големите екрани не са толкова страшни, колкото звучат. Ако наистина държите на възможно най-компактния смартфон, тогава гледайте за модели с извит екран, който обгръща и част от страничните рамки.

D29C50DC-A8B8-4AEA-3C9D-2873DBB5230C.jpg (900×600)

Заключение

Покрихме най-важните неща при закупуването на нов смартфон, дано да е било полезно. Умишлено в статията не се пише за процесори, сертификати, гигахерци, софтуерни ъпдейти и така нататък, защото това са второстепенни фактори за голяма част от хората.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари