Как да разпознаем пневмонията, ако липсва кашлица?
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Много хора се притесняват от тази диагноза, особено родителите на малки деца, тъй като това заболяване в днешно време се “маскира” успешно под най-различни състояния
Понякога доста време протича безсимптомно. В тези случаи типичната за пневмонията кашлица не възниква, нито се повишава температурата. И после изведнъж... усложнения и то какви!
Защо е така и как да разпознаем болестта навреме, за да избегнем усложненията? Лекарите казват, че в днешно време липсата на кашлица при тази диагноза не е рядко явление, пише Здравето.
Обаче първите признаци на пневмония остават неизменни и в никакъв случай не бива да ги пропускаме:
• Явна бледност на кожата
• Постоянно усещане за умора, вялост
• Учестено дишане
Именно учестеното дишане е много важен пункт, затова трябва да му се обърне сериозно внимание. Характерни признаци на пневмонията също така са рязко и внезапно влошаване на състоянието след уж очевидно подобряване.
Т.е., човек известно време се е чувствал зле (мислел си е, че по-скоро се е простудил), след това му е олекнало донякъде и той е решил да отиде на работа. Но след известно време се строполява, ляга болен.
Важно е също така да се обръща внимание на несъответствието на температурата и състоянието на болния. Т.е., при температура 37,5 градуса например, болният е в треска и се чувства като разбит. Както би се чувствал при 39 градуса температура.
Имайте предвид и факта, че ако човек боледува от пневмония, се променя и неговото поведение. Буквално губи интерес към живота, непрекъснато му се лежи, лежи, лежи... Ясно е, че нещата не са както трябва. И дори не така, както обикновено се чувства като е болен.
Да, може и да няма кашлица, но този болен диша трудно - сякаш от време на време не му достига въздух. Дишането му е учестено, най-вече през устата, гласът му е пресипнал. Затова в момента, в който усетите, че нещо наистина не е наред, потърсете консултация със специалист. Не протакайте, не чакайте да отмине от само себе си.
Пневмонията като такава и без друго е следствие от неадекватна помощ при наличие и лечение на остра респираторна вирусна инфекция. Затова е много важно да се постави правилно диагнозата при вирусна инфекция, да се назначи терапия и да се спазват всички указания на лекуващия лекар.
Тогава по-скоро няма да се стигне до възпаление в белите дробове. И не на последно място: следва да се движите, за да не допускате застой в кръвта. Няма да ходите на работа, разбира се, няма да се впускате в тежки домашни задължения, но и не бива да лежите постоянно.
Разхождайте се от стая в стая, после починете и пак. И непременно пийте повече течности. Обилният прием на течности е част от комплексното лечение и при инфекция, и при пневмония.
Най-добрата профилактика при възпаление на белите дробове е:
► активни разходки на свеж въздух;
► редовни физически упражнения, може и във фитнес;
► ежедневна употреба на витаминизирани напитки;
► пълноценно балансирано хранене;
► отказ от вредни навици.
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Впечатляващ макет на Витлеем радва миряните в Католическата...
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Футболистът Мартин Дечев почина внезапно на терена
Диана Русинова: Отложете пътуванията!