Израел унищожи база за ирански дронове, предназначени за използване срещу Украйна

1
Русия и Иран отричат доставката на иранските дронове Shahed-136
Русия и Иран отричат доставката на иранските дронове Shahed-136 Снимка: Intel Lab. / сателитна снимка

Русия и Иран отричат доставката на иранските дронове Shahed-136

Израел атакува и унищожи летище "Димас" в Сирия, където се произвеждаха боеприпаси и резервни части за иранските дронове-камикадзе, които масово се използват от Русия в Украйна. Това съобщи Сирийският център за наблюдение на човешките права (SOHR), информира СЕГА.

В резултат са напълно унищожени сградата за сглобяване на дронове, една от пистите на летището, както и военният радар.

Освен това Израел е дал на Украйна разузнавателна информация, полезна за унищожаването на иранските дронове, написа The New York Times. По-рано Украйна помоли Израел да предостави средства за противовъздушна отбрана, но Тел Авив отказа.

10 инструктори от Иран, обучаващи руски войници как да управляват дронове камикадзе, са били убити през последната седмица в Украйна, пише The Jerusalem Post.

Официално и Русия, и Иран отричат доставката на иранските дронове Shahed-136, въпреки че има достатъчно доказателства за това. Иран даже заплаши Франция, Великобритания и Германия с ответни действия заради техния призив ООН да разследва доставките на дронове на Русия. Русия твърди, че в Украйна използва само дронове собствено производство. Но и тя е категорично против ООН да изпрати свои експерти в Украйна, които да изследват свалените безпилотни апарати, атакуващи гражданска и критична инфраструктура.

Иранските дронове-камикадзе, които Русия широко използва в Украйна, се оказаха ефективно ново оръжие. "Герань", както в Русия наричат Shahed-136, съчетават ефективност, технологична простота и цена, които в условията на война на изтощение са важен фактор за всяко оръжие. Русия ги използва в Украйна като асиметрично оръжие - системата на украинските ПВО е насочена към борба с авиацията и крилатите ракети, а не с евтини дронове.

Сега Украйна търси начини за борба с тези дронове, които също ще бъдат нестандартни. Появиха се например специални приложения за смартфон, с помощта на които командването на ПВО получава от гражданите информация за дроновете. Това ще помогне да се проследи полета на Shahed-136 и да се подготвят бързо зенитните средства за борба с тях.

Въоръжените сили на Украйна вече свалят голяма част от дроновете. Снощи шефът на украинското разузнаване Кирил Буданов каза, че

1/3 от дроновете достигат до целта си

Към 22 октомври Русия е използвала около 330 дрона, от които са свалени 222. "Другите в една или друга степен достигат до някакви цели - невинаги точно определените, но някъде в околността. Около 30% от дроновете достигат целта си", каза Буданов. Той прогнозира, че терорът с дроновете ще продължи още дълго. "Русия продължава да поръчва дронове. Сега е поръчала около 1700 от всички видове дронове, но те трябва и да бъдат произведени. Еднократната доставка е около 300 дрона. В момента Русия използва втората партида", обясни той.

Що за дронове са това?

Според експертите руските безпилотни апарати "Герань-1" и "Герань-2" са купени от Иран дронове Shahed-131 и Shahed-136. Първият е по-малък, носи около 15 кг взрив, а вторият е по-голям и носи около 40-50 кг взрив. Те са снабдени с двигатели китайско производство, които издават голям и характерен шум. Затова ги наричат "мотопеди". Спорно е на какво разстояние те могат да летят, но се смята, че е поне 1000 км. В интернет има данни и за 2500 км.

Двата дрона имат система за управление, която не зависи от никакви външни фактори. Това е автопилот, където маршрутът и целите се задават предварително и не могат да бъдат коригирани. Използват и спътникова навигация, която ако бъде прекратена, снижава значително точността.

Дроновете имат делтовидна форма и са изготвени от пластмаса със стоманена рамка. Това, както и неголемите им размери ги правяг по-незабележими за радарите, но могат да бъдат свалени от зенитно-ракетни комплекси "Бук" например.

Тайната на успеха на иранските дронове-камикадзе е не толкова в мощността на тяхната бойна част, нито в точността. Те летят към целта по предварително заложени координати и в случай на действие на система за радиоелектронна борба тяхната точност значително се понижава.

Главното им достойнство са простотата и цената

Те могат да бъдат пускани в огромно количество с надеждата, че все някой ще долети до целта. "Още с излитането си, дронът е победил, независимо дали ще долети до целта или ще бъде свален. Защото ние ще имаме една ракета по-малко. Ракети, които никой вече не произвежда - С-300, С-200, "Оса", С-75", написа известен украински военен блогър и разработчик на системи за автоматичирано обучение на военни, известен като Paolo Lumiere.

При война на изтощаването, която водят Русия и Украйна, това просто решение може да опустоши украинските арсенали от зенитни ракети, които могат да свалят далеч по-скъпите руски "Калибри".

Вторият плюс е нищожната забележимост. Shahed се изстрелва от контейнер, който може да бъде маскиран под обикновен камион. Пускът става с помощта на ускорител на твърдо гориво, който работи кратко. Затова е много трудно да бъде засечен пускът. Тъй като тези дронове използват неголеми двигатели за вътрешно горене, те не се виждат добре в инфрачервения диапазон и е сложно да се поразяват с ракети с топлинно насочване като "Стингер" и "Игла". Малкият размер прави почти невъзможно засичането на дроновете и с радари, особено ако летят ниско.

Третият плюс на Shahed е неголямата скорост (185 км/ч), която заедно с незабележимостта и малкия размер го прави сложна цел и за самолетите. В украинската преса писаха за пилот на ВВС, който на 12 октомври с МиГ-29 е свалил пет дрона Shahed-136, но е претърпял авария. Обстоятелствата на тази катастрофа не се разкриват, но вероятно той или е закачил дрона със самолета, или изтребителят е бил повреден от отломки от ударен дрон. Това може да е следствие от факта, че скоростта на изтребителя е много по-висока от тази на дрона и е много сложно да се приближи и прицели - времето е твърде малко и самолетът минава покрай целта.

И не на последно място - дори да бъде свален дронът, неговата 50 кг бойна част ще причини щети, падайки на земята.

Недостатъците на иранските дронове са доста повече от предимствата. Като евтини апарати, те използват достъпна гражданска електроника, която не е защитена от системите за радио-електронна борба.

При прекратяване на спътниковата навигация тяхната точност се снижава рязко.

Shahed летят по предварително зададен маршрут, като нямат видеокамера и връзка с оператора. Затова е и лесно да се предскаже маршрутът им, когато бъдат засечени. Те издават и доста силен жужащ звук, който привлича вниманието и ги демаскира във въздуха.

Те не са и особено издържлив апарат. Лесно могат да бъдат повредени и свалени дори с автомат "Калашников". Важното е да бъдат улучени.

Как се сваля дрон-камикадзе?

Украинските военни използват срещу иранските дронове всички възможни средства. В социалните мрежи има видео, на които Shahed са свалени и с ракети "Бук", и с автомати. Даже е разработена таблица с особености, които трябва да се имат предвид при обстрела с различно оръжие.

Украинският доброволец Павел Кашчук, който е специалист по дроновете, предупреди, че не е добра идея да се сваля дрон-камикадзе над град, защото той може да падне или върху жилищен блок, или върху самия стрелец.

За да се неутрализира главното достойнство на дрона - неговата цена, трябва да се използва сравнително евтино решение като зенитна артилерия например. Украйна вече започна да получава зенитни танкове Gepard от Германия, но засега те са малко, за да може да се говори за радикално решение на проблема с дроновете-камикадзе.

Друго ефективно средство могат да са малките, по-бавни самолети-прихващачи, или вертолетите. През 2019 г. ВВС на Украйна искаха да купят от Бразилия самолети EMB-314 Super Tucano (в САЩ се наричат A-29). Те са евтини, лесни за обслужване, могат да летят бавно - минималната им скорост е 148 км/ч. Което означава, че те няма нужда да правят по няколко захода за унищожаването на един дрон. Могат да го следват достатъчно дълго, за да се прицелят.

Народната ПВО

В интервю за РБК-Украина говорителят на ВВС на Украйна Юрий Игнат заяви, че украинската система за ПВО използва системата за визуален контрол на въздушни цели. Или по-просто казано - наблюдатели. "Ние се сражаваме със стари съветски средства, използвайки различни тактически прийоми. Разработихме система за оповестяване. По цялата страна са разположени хора с преносими зенитно-ракетни комплекси, които трябва да реагират и прихващат ракети. Имаме визуални постове за наблюдение", каза той.

В Украйна с това се занимават не само професионалисти, но и граждани. Тъй като скоростта на Shahed не е голяма, те се нуждаят от много време, за да стигнат целта ни. Ако бъдат открити навреме, може лесно да се изчисли маршрутът на апарата. Украинските програмисти вече разработиха специално приложение за смартфон "єППО", което може да бъде изтеглено от всеки. Навигацията е проста и позволява лесно сигнализиране за видяна в небето крилата ракета, самолет, вертолет или дрон. Сигналът от смартфона се изобразява на карта и в украинската ПВО вижда откъде и накъде летят дроновете.

Активността на украинците обаче има и негативи - често снимките на свалени дронове се оказват в социалните мрежи и помагат да руските военни да коригират маршрутите. "С дрона няма никаква връзка. Единственият източник на информация дали маршрутът е успешен и дали конкретният дрон е долетял до целта, са снимките от социалните мрежи", обяснява Кашчук. Той твърди, че руските военни изпращат няколко дрона към определена цел по различни маршрути, а след това се опитват да анализират по снимките кой е най-удачният път. Ако се види, че някъде ПВО не работи, веднага се изпращат няколко десетки дронове по същия маршрут, или даже ракета. Именно затова на дроновете се поставят номера - за да е лесно да се проследи кой е долетял и кой - не.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари