Иван Шишков: Моделът за ремонт на пътища е изкривен
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Бившият регионален министър: Създадохме професия "министър"
Моделът за поддръжка и изграждане на пътища в България е изкривен, а политическите назначения на ръководни постове водят до тежки последици за инфраструктурата в страната. Това заяви в интервю за Mediapool бившият министър на регионалното развитие арх. Иван Шишков, който е заемал поста в двата служебни кабинета на Гълъб Донев, назначени от президента Румен Радев.
Шишков коментира трагичния инцидент, при който загина 12-годишната Сияна, пометена от тир на разбит път, и предстоящия протест пред храм-паметника "Александър Невски" в София. "Напълно подкрепям протеста, но няма да отида, защото съм бивш министър на регионалното развитие. Бащата на Сияна е прав като призова политиците да не яхват протеста. Съчувствам и изказвам моите съболезнования на семейството," заяви Шишков.
Проблеми при големите инфраструктурни проекти
Архитектът е категоричен, че назначенията в Агенция "Пътна инфраструктура" (АПИ) трябва да бъдат професионални, а не политически. Той посочва като основен проблем липсата на добра проектна готовност преди започване на строителни дейности.
"Това е един от най-големите проблеми, защото когато нямаш изрядна проектна документация, тогава строителят няма краен срок да завърши обекта. Когато държавата, в ролята си на възложител, не си е свършила работата, няма как от строителя да се изисква да приключи обекта в срок. Това се случва на всички големи инфраструктурни обекти в България," обяснява Шишков.
Като пример той посочва продължаващия вече пета година ремонт на 33-километровия участък между Ботевград и Мездра, чиято цена вече надхвърля 800 милиона лева. Шишков критикува решението за затваряне на пътя преди пълна проектна готовност, което е довело до насочване на трафика по алтернативния маршрут, където стана фаталният инцидент със Сияна.
"Изкривен" модел за управление
Запитан дали моделът за финансиране и управление на пътищата е сбъркан, Шишков отговаря: "Моделът не е сбъркан, ако всички работят съгласно закона и нормативните изисквания. Това означава първо готови проекти, държавата прави подробните устройствени планове, парцеларни планове, след това отчужденията и накрая възлага строителството с открита поръчка. На практика обаче този модел е изкривен. Нямаме даже ПУП-ове на места. Случаят с магистрала "Хемус" - нямаме дори трасе, но даваме парите напред."
Бившият министър критикува и последната обявена поръчка от АПИ за магистралата от Велико Търново до Бяла, която следва същия "изкривен" модел. По думите му, проблемът не е в липсата на капацитет на служителите, а в некомпетентността на ръководителите, които са политически назначения.
Корупция в пътния сектор
Попитан за корупцията в пътния сектор, арх. Шишков заяви, че по време на мандата му събрани доказателства за нередности са били предадени на прокуратурата, но досега няма резултат от разследванията. "Цялото общество вижда проблемите с пътното поддържане. Пробите показаха, че липсва асфалт и всеки човек започва да се съмнява и да си задава въпроси," посочва той, припомняйки и трагедията край Своге от 2018 година, където няма осъдени освен шофьора, въпреки доказаните проблеми с качеството на асфалта.
Критики към сегашното ръководство на София
В интервюто арх. Шишков отправя остри критики и към настоящия кмет на София Васил Терзиев и новоизбрания главен архитект Богдана Панайотова. Според него столичният кмет "поетапно губи доверието на архитектурната гилдия" заради отношението си към професионалистите и начина, по който се одобряват проекти в столицата.
"На килограм са подписани всички скандални разрешителни за високо строителство в столицата, което предизвика обществено недоволство. Това, което е за нормалното строителство за развитието на града на практика не се случва," заявява Шишков, добавяйки, че предприемачите, които не желаят да строят небостъргачи или скандални обекти в центъра на София, в момента имат сериозни проблеми.