Иван Хиновски: Нищо не харизваме на Украйна
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 2
Още няма решение за сделка, с която да бъдат продадени двата реактора
Нищо не харизваме на Украйна, защото още няма решение за сделка, с която да бъдат продадени двата реактора, купени за АЕЦ „Белене” на Украйна. Това заяви енергийният експерт Иван Хиновски в предаването „Денят на живо” по NOVA. Думите му са по повод твърдението на президента на България (2002-2012 г.), че сме харизали реакторите на Украйна. Разговорите са за продажба. „За мен това е един от най-добрите ходове на българската енергетика, иначе щеше да се стигне до рязане за скрап”, обясни Хиновски геополитическата обстановка.
Според него сами не можем да построим АЕЦ „Белене” по никакъв начин.
„За АЕЦ „Козлодуй” трябва да побързаме. България трябва да сключи договор за инвестиционно проучване и проектиране на 7-ми блок на ядрената ни централа. „Предстои най-важната стъпка – с какво финансиране ще се прави – с европейски инвеститори или проект със САЩ. Той може да бъде корпоративен, не държавен проект. Държавата ще участва като даваща гаранции за ядрената сигурност”, каза Хиновски.
„Българската индустрия трябва да бъде защитена с една защитна мярка, ако цените започнат да растат, те ще получават компенсации. Ръстът на цените на тока ще бъде свързан с ръст на приходите на българските електропроизводствени предприятия. От там ще бъде основният приход. Когато едно дружество има бюджет и си е направило сметка, че ще печели 5-10%, а станат 50, редно е солидарно разликата между планираната печалба от 10% и 100% да бъде давана за общодържавни цели, за подпомагане на индустрията, която е антиинфлационна мярка. Ако това не се прави, тези дружества ще повишават цените”.
Докладвай този коментар за нередност
×Пенчо: Когато почнем да внасяме 50 процента от електроенергията как ще ограничаваме печалбата на външни компании. А със затварянето на Мариците, това вече е на дневен ред. Токът ще хвърчи и пада. Ще е скъп, когато най-много трябва и ще е евтин, когато най-не трябва. Десетките мегавати от ФЕЦ ще се самоизяждат ценово, а ЕСО ще трябва да прави нови мрежи, за да пуска още. За да не фалират ФЕЦ ще ще трябва да се защитят с пари или от бюджета или през цената на мрежата, за да се разшири мрежата парите пак ще дойдат от тока на потребителя. Така всички ще разбират колко е "евтина", "Зелената сделка". Накрая, както лепяха преди години по фасадите стиропор, ще лепят слънчеви панели, за да спестят някоя стотинка. Това е светлото бъдеще - необмислено и скъпо. Най-ВЕИ държавите плащат едни от най-високите сметки в Европа, ние понеже сме по-католици от папата, ще ги догоним и надминем! https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Electricity_price_statistics
Докладвай този коментар за нередност
×абе хиновски,: Кажи кога АР-1000 ще получи лиценз в ЕС, кажи колко такиве реактора и къде са монтирани, щото аз знам за 4 в Китай, на които китайците са направили 80 000 подобрения, с което те направо са си станали китайски.