Иван Белчев: Ремонтът на Дунав мост да се извършва през нощта
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 9
Въпроси около предстоящия ремонт на "Дунав мост" при Русе предизвикват безпокойство
С настъпването на летния сезон, когато хиляди румънски туристи се отправят към България, а българите преминават към Румъния, започва дългоочакваният ремонт на съоръжението на най-натоварената северна граница на страната ни - "Дунав мост" при Русе. Продължителността на ремонта ще бъде две години и ще струва около 45 милиона лева. За разлика от българската част на моста, която досега не е била основно ремонтирана, румънската страна извърши такъв ремонт през 2015-2016 година за период от 14 месеца.
Въпросът за организацията на движението по време на ремонта е поставен на дневен ред от народния представител от парламентарната група на „Продължаваме Промяната - Демократична България“ Иван Белчев. Белчев внесе въпрос до служебния министър на регионалното развитие и благоустройството Виолета Коритарова-Касабова.
„С началото на лятото, когато хиляди румънци отново тръгват на път към България и българи заминават за Румъния, започва дългоочакваният ремонт на съоръжението на най-натоварената ни северна граница - „Дунав мост“ при Русе. Продължителността му ще е 2 години и ще струва около 45 милиона лева. Българската част на моста не е ремонтирана основно, доколкото при румънската такъв ремонт беше извършен през 2015-2016 година за период от 14 месеца“, пише Иван Белчев.
Белчев изразява загриженост за това как ще бъде организирано движението по време на ремонта и колко време ще е необходимо за преминаване през моста. Средното време за изчакване на един камион в момента е около 15 часа, а заради предстоящия ремонт се очакват още по-дълги часове на изчакване.
На 22 май 2024 година в Русе представители на институции и министерства обявиха плановете за основен ремонт на "Дунав мост". Оптимистичната прогноза на Агенция "Пътна инфраструктура" е, че дори със старта на туристическите пътувания, задръстванията няма да са по-големи. Белчев обаче не споделя този оптимизъм, позовавайки се на опита от 2015 година, когато румънската част на моста се ремонтираше и преминаването се забавяше с около един час.
„Докато българската част на „Дунав мост“ при Русе се ремонтира, движението ще е в една лента и ще е организирано със светофар. Тази регулация трябва да бъде адаптивна и в реално време да се съобразява с трафика, за да не се случва излишно изчакване и дори нарушаване на правилата от изнервени шофьори“, подчертава Белчев.
В тази връзка и с цел намаляване на времето за ремонт, както и за избягване на задръствания и неудобства за преминаващите през държавната граница, Белчев предлага ремонтната дейност на "Дунав мост" да се извършва и през тъмната част на денонощието. Тази практика се прилага успешно при нощни ремонтни дейности по пътната настилка на други места в България, както и в редица европейски държави чрез силно, дифузно осветление, осветяващо цялото пространство и създаващо безопасни условия за работа.
„Това би довело до допълнителни разходи за персонал, осветление и обезопасяване, но в същото време ще намали времето за завършване на ремонта. Ако това не се случи, подозирам, че работата на моста ще бъде дори невъзможна и опасна за работниците при типичните за региона температури от май до септември от над 35 градуса на сянка и значително ще намалее през зимните месеци, когато дневната светлина е по-малко“, отбелязва Белчев.
Запознат с отрицателното становище по тази тема на експертите към фирмата изпълнител, Белчев счита, че експертно становище трябва да бъде изготвено и от Министерството на регионалното развитие и благоустройството. В своя въпрос към министър Коритарова-Касабова, той пита дали се предвижда възможността за извършване на ремонтни дейности на "Дунав мост" и през тъмната част на денонощието с цел намаляване на времето за ремонт и облекчаване на трафика.
„Моля да ми отговорите на следния въпрос: Предвижда ли се възможността за извършване на ремонтни дейности на Дунав мост при Русе и през тъмната част на денонощието с цел намаляване на времето за ремонт и облекчаване на трафика? Какво е мнението на експертите към МРРБ? Какви са Вашите препоръки за регулацията на трафика по време на ремонта чрез светофар и приемате ли предложението за адаптивна светофарна уредба?“, пита Иван Белчев.
Тази важна тема със сигурност ще продължи да бъде обсъждана в следващите месеци, като всички заинтересовани страни ще очакват отговори и конкретни мерки за облекчаване на трафика и минимизиране на неудобствата за гражданите и бизнеса.
Докладвай този коментар за нередност
×Мирослава: Спорите безмислено ,че се краде с тези поръчки се знае поне работа да се върши качествено ,след като градинката на библиотеката ремонтираха за 5,4милиона лева :))
Докладвай този коментар за нередност
×ндаа: емо#2 „смятайте за какви олигофрени и кражби пак става дума!“ Румънският ремонт струва 30 млн.€, нашият 45 млн. лева, демек 23 млн.€! Не слагам инфлацията за тези 8-9 години! Верно големи кражби стават! Абе що когато някой обсъжда друг човек му вменява това, което той би направил на негово място?!?😁😁😁
Докладвай този коментар за нередност
×хи, хи,: Решението за изграждането на моста е взето след среща със Сталин през 1950 г., който е категоричен, че трябва да има подобно съоръжение при Русе. Управляващите у нас приемат условията на съветското правителство и възлага строителството на т.нар. обект 889, което стартира през 1952 г., на Министерството на пътните съобщения на Съветския съюз. „Тук пристигат множество съветски специалисти, над 300 души, с над 200 вагона инструменти необходими, от цялата страна се стичат работници, защото тук няма толкова много и качествени специалисти. Те се обучават по време на самото строителство, почти до края на строителството на моста. Строят се жилища за съветските специалисти“ Прав е Малък Тошко, като казва, че не можем само да боядисаме това що е построено преди 10-ти
Докладвай този коментар за нередност
×Емо: Безхаберник смяташ ли че румънците по малко разбират като се вижда как се развиват и като имаш толкова представа ми кажи защо се прави ремонт на ремонта абсолютно на всичко направено?Е аз имам поглед и знам отговора та в Румъния такова безхаберие и некадърност видимо няма !
Докладвай този коментар за нередност
×Олее мале : На всяка манджа мерудия и на всяко гърне похлупак е този случайник! Ти понятие имаш ли си от естеството на ремонтите на мостово съоръжение със специална конструкция? Това да не ти е така наречената екологична детска площадка дето преди две години направихте от дървени чукани и се рекламираше в социалните мрежи и манипулираше хората. Между другото, тя така си остана и не се използва, защото е творение на глупостта. Скрий се и не се меси в неща, от които си нямаш понятие!