Италия се приближава към нова коронавирусна катастрофа
- Редактор: Мирослава Бонева
- Коментари: 0
Доскоро реакцията на Италия в срещу коронавируса беше давана за пример от медии по цял свят. Сега обаче пак изглежда, че страната се насочва към катастрофа със забавен каданс, пише онлайн изданието Politico.eu, цитирани от investor.bg
В Неапол, третия по големина град в Италия, линейки, превозващи пациенти с COVID-19, се редят на опашки пред препълнените болници. Предизвикват възмущение редица коментари, твърдения и изображения, които се появяват в социалните мрежи и медиите, например снимка на възрастен мъж, за когото се твърди, че е починал в болнична баня и е бил оставен да лежи на пода повече от половин час.
Властите пак паднаха в капана на вируса на фона на втората му вълна, която обхвана Европа. Вече 15 италиански региона, както и един по-малък административен район, попадат в най-рисковите категории за разпространение на коронавируса, за които се предвижда всякакъв вид блокади. В страната вече са регистрирани над 1 млн. случая от началото на пандемията.
Това натрупва политически натиск върху правителството, а пукнатините в управляващата коалиция се разширяват заради кризата.
Поредицата от гафове в управлението на ситуацията с коронавируса не помагат на властта в Италия, вкл. случващото се в Калабрия на юг. Този регион, най-бедният в Италия, сега е под най-строгата възможна блокада, а и без това порутената му здравна инфраструктура е изложена на риск от пълен колапс. В интервю за кризата в региона временно изпълняващият длъжността комисар по здравеопазването на Калабрия Саверио Котичели се опита да отговори на въпросите на репортера, но после призна, че не знае, че е отговорен за изготвянето на регионалния план за управление на коронакризата.
След интервюто Котичели, на когото беше даден контрол върху здравната служба в региона, след като тя бе поставена под национален надзор поради лошо финансово управление, подаде оставка. Той също така странно предположи, че лошото му представяне може да се дължи на това, че е бил упоен.
Веднага избухна нов скандал, след като се появи видеозапис на неговия заместник, който му обяснява с доста цветисти изрази, че маските за лице са безполезни за спиране на вируса. Новият назначен се защити, като заяви, че видеото е от времето, когато Световната здравна организация предупреждава за използването на маски за лице, но и на него му беше показана вратата. Следващият пък почти веднага напусна сам поста, което остави региона без здравен комисар, след като трима се смениха за малко повече от седмица.
На ръба
Междувременно случаите на заразени с новия коронавирус се увеличават в цялата страна, като оставят малко илюзии за уникалната ефикасност на италианския модел. Правителството - както и няколко други в Европа - прие допълнителни мерки през октомври с малък успех, а на 3 ноември обяви по-значителни ограничения.
Новите мерки са балансиращ акт - целта е да се огъне вирусната крива, като същевременно се сведат до минимум съпътстващите щети за икономиката. Премиерът Джузепе Конте заяви, че блокирането в цялата страна ще има "двоен отрицателен ефект". Идеята е да се оценят районите на страната по нивото на риск, като се вземат предвид както епидемиологичните данни, така и болничният капацитет и готовност.
Предвид неотдавнашните улични протести правителството е под натиск да ограничи икономическото въздействие до минимум и да избегне строгото пролетно блокиране, когато страната беше една от най-силно засегнатите в Европа. Протестиращите се обявиха категорично против много от въведените мерки, като полицейски час и задължително затваряне на несъществени магазини.
Дясната опозиция подкрепи някои от исканията на хората. Джорджия Мелони от „Братя на Италия“ заяви, че макар да осъжда насилието, тя защитава демонстрантите. „Търговци, собственици на ресторанти, работници защитават свещеното си право да живеят и работят достойно“, казва тя.
Антонио Таяни, бивш президент на Европейския парламент и вицепрезидент на дясноцентристката партия "Форца Италия" на Берлускони, заяви, че страната се е оказала неподготвена въпреки факта, че връщането на вируса е било "предварително ясно". Той препоръча на правителството да се възползва от средствата на Европейския механизъм за стабилност, за да укрепи здравната система преди евентуална трета вълна.
Други обаче критикуват правителството за регионалния му подход към блокадите. „Проблемът е, че в момента имаме картина на зараза, която е с 10 до 15 дни по-стара“, казва Джовани Леони, вицепрезидент на италианския Орден на лекарите. Той се позовава на забавянето във времето между инфектирането и откриването на случая. „Непрекъснато се опитваме да преследваме вирус, който продължава да се разпространява“, добавя той.
Една от характерните черти на втората вълна е, че югът е засегнат толкова силно, колкото северната част на страната, която понесе тежестта през пролетта. Леони отбелязва, че бедните южни региони имат по-малко легла за интензивно лечение на глава от населението и че въпреки че правителството полага усилия за подобряване на капацитета, персоналът не достига. Така лекарите обслужват все повече легла за интензивно лечение, което допълнително напряга системата.
Половинчати мерки
На италианските власти не им се размина и политическия приятелски огън. Бившият министър-председател Матео Ренци, чиято партия Italia Viva е част от управляващата коалиция, заяви, че затварянето на ресторанти и театри е било грешка и че блокирането на цялата страна е за предпочитане пред „половинчатите мерки“, според La Repubblica.
Губернаторът на регион Кампания Винченцо де Лука, член на управляващата Демократическа партия, многократно се сблъсква с министри от кабинета. Той обвини правителството, че „изгуби два ценни месеца, през които имахме драстично увеличение на случаите, както и на смъртните случаи“. "С изключение на трима или четирима министри, това не е правителство", коментира де Лука. "При тези условия по-добре изпратете правителството у дома", заключава той-
Нино Картабелота, президент на фондация GIMBE - неправителствена организация, посветена на защитата на здравното обслужване, основано на доказателства, заяви, че променящите се правила на правителството са създали несигурност и безпокойство сред гражданите. „Постоянните промени на мерките на седмична база показва, че политиците непрекъснато преследват числата. Те пренебрегват или не искат да вярват, че вирусът е винаги с две седмици напред и че бюрократичните закъснения след това добавят още една седмица“, казва той.
Картабелота допълва, че министрите се нуждаят от средносрочна до дългосрочна стратегия, която да се основава на науката, а не на политиката. „Изглежда, че данните и научните доказателства играят все по-малка роля в процеса на вземане на решения“, посочва той. В противен случай последиците ще бъдат ужасни, предупреждава той. „Само пълно блокиране ще може да избегне тотален колапс на болничната система“, заключава Картабелота.
Драгомир Драганов настоява за по-строг контрол над стопаните...
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа
Коронацията на крал Чарлз III е струвала 72 милиона паунда
Полицията разследва две кражби в Русе
Русенски баскетболист загина в тежка катастрофа