Истината за смъртта на Юрий Гагарин
- Редактор: Dunavmost
- Коментари: 0
"Борих се 20 години, за да разкажа истината за смъртта на Юрий Гагарин В официалното заключение за смъртта е написано, че самолетът на Гагарин е извършил рязка маневра, завъртял се е, влязъл е в свредел и се е разбил в земята. Екипажът е загинал. Глупости!". Това заяви пред журналисти Алексей Леонов, първият в историята космонавт, извършил излизане в открития Космос.
Леонов, позовавйки се на разсекретени документи, посочи различна от официалната версия. Изтребител "Су-15", който се е намирал без разрешение в района на тренировъчния полет на самолета с екипаж Гагарин-Серьогин, по невнимание и при облачност е извършил маневра, довела до влизането на МиГ-а на Юрий Гагарин в свредел (щопор).
"На практика всичко се е случило по друг начин: на 27 март 1968 г. по време на пилотиране на самолета (с екипаж Серьогин-Гагарин) в същия район без разрешение се е оказал друг самолет - "Су-15", изпълнявал полет от летище "Жуковски". Пилотът е нарушил режима на полета, спуснал се е до височина от 450 метра - а аз знам, тъй като разговарях със свидетели, че е форсирал и в облаците, прелитайки на разстояние 10-15 метра от Гагарин, завъртял е самолета му, вкарал го е в свредел, в дълбока спирала при скорост от 750 км/ч. Самолетът на Гагарин е извършил завъртане и половина и на излизане от щопора се е забил в земята", обясни Леонов.
Алексей Леонов смята, че това е истинската причина за смъртта на първия космонавт. "Моите разсъждения се потвърждават от отварянето на разсекретения плик с изводите на комисията. Тайни няма, има немарливост и нарушаване на режима на полета, но мен ме огорчава друго: че хората, работили в комисията... са знаели истината, но са се правели, че не е така. Бих искал и семейството на Гагарин да научи истината за смъртта му", казва Леонов.
Отговаряйки на въпроса на РИА "Новости" кой именно е пилотирал самолета "Су-15" и по невнимание е причинил смъртта на първия космонавт на планетата, той казва:
"Дадоха ми възможност да обявя истинската причина, при условие че няма да назова името на летеца, който сега е на 80 години, и здравословното му състояние е твърде тежко. Обещах, че няма да го назова."
Преди две години руското военно министерство разсекрети 247 документа, свързани с първите полети в Космоса. Сред тях са и заключенията на комисията, която е трябвало да установи при какви обстоятелства се е разбил Юрий Гагарин със своя самолет МиГ-15 на 27 март 1968 г. Според документите най-вероятната причина за катастрофата е рязка маневра, довела самолета до критична ситуация.
Гагарин е бил принуден да предприеме критичната маневра, за да предотврати сблъсък с метеорологичен балон-сонда или да избегне навлизането в горния край на първия слой облачност. Именно тази маневра била причината самолетът да влезе в неуправляема спирала и да се разбие в земята, е официалната позиция за смъртта на Гагарин, за която от десетилетия се лансират различни догадки.
Юрий Гагарин, синът на обикновен колхозник, влезе в историята като първият човек, летял в Космоса.
На 12 април 1961 г. той влиза в капсула с диаметър само 2,5 м и с чаровна усмивка отлита с шеметна скорост в космическото пространство на борда на ракета, която е висока колкото 20-етажна сграда.
След 108 минути, обиколил един път планетата, 27-годишният пилот се спуска обратно на Земята.
Алексей Леонов е роден на 30 май 1934 г. в Кемеровска област Русия. Влиза в първия отряд на космонавтите на СССР през 1960 г., а през 1967 г. в групата съветски космонавти, готвещи се за полет към Луната. През 1970-1991 години е заместник-началник на Центъра за подготовка на космонавти.
При полета с космическия кораб Восход 2 (18 - 19 март 1965 г.) съвместно с Павел Беляев, Леонов извършва първото в историята на космонавтиката излизане в открития космос. Той проявява изключително мъжество, особено в извънредната ситуация, когато надулия се космически скафандър е пречел за безпрепятсвеното му завръщане в космическия кораб. Леонов успява да влезе в шлюза едва след изпускане на излишното налягане.
Преди приземяването отказва автоматичната система за ориентация. П. Беляев ръчно ориентира кораба и включва спирачния двигател. Като резултат «Восход» се приземява в неразчетен район на 180 км северно от град Перм, в глуха тайга. Две нощи на космонавтите им се налага да преживеят сами в дива гора при силен студ. Едва на третия ден до тях си пробиват път спасители на ски, които са принудени да изсекат площадка за приземяване на вертолет.
Свалиха двама пилоти от ВМС на САЩ над Червено море
Шофьори: Пътят Варна - Русе е силно заледен и заснежен
Редно ли е да правим забележки на чужди деца?
Албания забранява TikTok
Шофьорка: В района на Цар Калоян има 5-сантиметрова снежна...