Испания призна паспорта на Косово, но не и независимостта на страната
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 1
Досега испанските власти отказваха влизане на притежатели на косовски паспорти
Мадрид признава паспорта на Косово, след като на 1 януари влезе в сила дългоочакваната визова либерализация на Европейския съюз, която позволява на косовските граждани да пътуват в европейската зона без визи, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Новият режим позволява на косоварите да влизат в Шенгенската зона без визи за период до 90 дни в рамките на всеки 180-дневен период. Досега Испания беше единственият член на ЕС, който отказваше да признае независимостта на малката страна и също така отказваше влизане на притежатели на косовски паспорти, дори ако те са получили шенгенска виза.
"Позицията на Испания не се е променила. Все още не признаваме суверенитета или независимостта на Прищина, защото не признаваме едностранни декларации за независимост", заяви испанският външен министър Хосе Мануел Албарес.
Испанското правителство отдавна се бори със собствените си движения за независимост в Каталуния и Страната на баските. Тя е една от петте държави от ЕС, които не признават балканската държава, обявила независимост от Сърбия през 2008 г. Останалите са Кипър, Гърция, Румъния и Словакия. Албарес обаче подчерта, че Мадрид "никога няма да бъде пречка за диалога между Белград и Прищина".
В събота заместник министър-председателят на Косово Бесник Бислими приветства признаването от Мадрид на косовските паспорти и написа във Facebook: "Добрите новини продължават за нашите граждани и нашата страна".
Косово, което има население от около 1,8 млн. души, беше последната от шестте държави от Западните Балкани, която получи безвизов режим. Преди това косовските граждани имаха право да посещават само 14 държави по света без виза. Този ход на ЕС се възприема в Прищина като още една стъпка към пълното признаване и като стимул за амбициите на страната за присъединяване към Европейския съюз.
Докладвай този коментар за нередност
×За Испанците: Испанците излязоха по добри съседи на Сърбите от колкото Българите.Нищо че са на 2600 км. от Белград.Косово си е изконно сръбско.След превземането от турците се обръща всичко на Косовско поле.