Имена на родни села, от които човек настръхва

0
Десетки селца у нас носят имена, свързани със зимата
Десетки селца у нас носят имена, свързани със зимата Снимка: БГНЕС

Десетки селца у нас носят имена, свързани със зимата.

Те са пръснати из цяла България. Това, което ги обединява е, че ни напомнят за сезона на снега, искрящата белота и студеното време, пише Дарик.

Зимен, Зимница, Зиморница, Зимовина, Зимевица, Преспа. Когато чуете тези имена, не можете да си представите друго освен зимата - бяла, студена, щипеща бузите и носа. Села с тези названия откриваме в различни точки на страната. В някои от тях животът продължава. Други обаче са обезлюдени и за съжаление, може да престанат да съществуват.

В ямболското село Зимница живеят над 1000 души. Селото има читалище и музейна сбирка, събрала предмети от миналото и бита на местните хора. Малко по на изток, почти до морето, в община Карнобат се намира село Зимен. За съжаление, то е от изчезващите български села, в него млади хора няма. Кметският наместник Тодор Костов споделя, че младите хора са в чужбина - в Гърция, Германия, Италия, Англия. „Просто няма работа, защо да стоят на село", пита риторично той.

В планината Понор, част от Западна Стара планина, на двадесетина километра от Своге се намира село Зимевица. То има интересна и богата история. В района на селото е минавал стар римски път, пресичащ Стара планина. Има и останки от римски калета, създадени за охрана на пътя. Намерен е и водопровод от калени тръби, датиран от I-III век. Селото носи това име заради студените зими, разказа кметът на Зимевица Кирил Лозанов. Селото се намира на висока надморска височина, в малка котловинка, като от север е планината, а от другите страни на селото се издигат варовикови скали. Натрупва сняг, има бурни ветрове, скалите засланят селото от ветровете, но от планината, от север ни брули вятърът, казва Лозанов. „Като че ли цялото село се намира над една огромна подземна пещера, защото в горния край на селото, край местността Балдуин, минава Студена река и тя се скрива на едно място и излиза чак в съседното село и се влива в Искър", казва още той. Лозанов разказва, че местната църква е строена през 1086 година и в момента е в реставрация. Хората смятат, че е още от римско време дори. „През годините външно тя не е ремонтирана, а камъкът от грубия строеж - нямаме в района такъв камък - не е мръднал да поддаде или да се пука", казва кметът на селото.

В Зимевица постоянно живеят около 180 души. „От година на година бием назад. Миналата година са се родили две дечица", казва кметът.

В Добруджа пък, в община Балчик се намира село Преспа. Зимата там е студена, с много сняг, казва кметът Сергей Георгиев. В селото живеят около 200 души, няма училище, но пък има детска градина и пенсионерски клуб. В селото има двадесет дечица, които са ученици от първи до седми-осми клас и те ходят в школото в съседното село, което е на 3 км от Преспа. В детската градина пък се грижат за 15-20 малчугани. За Коледа и Нова година кметът на Преспа пожелава на съселяните си освен здраве и да си намерят работа.

За зима ни напомнят и имената на селата Снежа и Снягово в Бургаско, Снежина във Варненско, Снежинка в Кърджалийско, както и Леденик край река Янтра във Великотърновско, Студенец в Родопите, близо до Чепеларе.

Източник: DarikNews
Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари