Икономист: Вървим към рецесия през 2023 година

0
По думите на Стоян Панчев началото на 2024г. не е правилната дата за България да влезе в еврозоната
По думите на Стоян Панчев началото на 2024г. не е правилната дата за България да влезе в еврозоната Снимка: NOVA

По думите на Стоян Панчев началото на 2024 г. не е правилната дата за България да влезе в еврозоната

Рецесия през 2023 г. и невъзможност България да влезе в еврозоната през 2024 г. прогнозира икономистът Стоян Панчев в предаването “Денят на живо” по NOVA.

“Не трябва да сменяме еврото на 1-ви януари 2024 г. Това бързане да влезем в еврозоната е като бързането на Германия да изключи последните си ядрени централи при най-високата цена на електричеството в последните 40 години”, каза Панчев.

Според него в момента еврозоната е в много тежка ситуация.

“Това е рекордна инфлация от последните 40 години. В Германия толкова високи цени не е имало от 50-те години на 20-и век. Цялата зона е в тежка криза, смята икономистът.

По думите му 1-ви януари 2024 г. “не е правилната дата” за България да влезе в еврозоната, защото “не е подходящо в тежка криза да сменяме паричната си система”. Той определи това като “неразумно”.

"Рисковете са повече от плюсовете на този етап", смята още Панчев.

“Не е моментът, когато се случва някаква голяма промяна, ние да премахнем 25 години работещ валутен борд и да взимаме нова парична система, обясни той. По думите му промяната няма да има голям ефект върху заплатите на гражданите. Като евентуални проблеми той изтъкна превалутирането и преминаването от валутен борд в евро. За пример Панчев даде двете страни с най-висока инфлация към момента в Европа - Естония и Литва.

“И двете страни са имали валутен борд и са влезли в евро. Доказано е и от академична гледна точка, че направиш ли този преход от борд в евро, се получава допълнителен натиск нагоре в цените”, поясни Панчев.

Има два подхода, които могат да помогнат за справянето с инфлацията у нас, смята икономистът.

“Единият е българските политици и институции да направят нещо. Това е възможно по линия на намаляване на дефицита в бюджета. Проблемът при свиването на бюджета, обаче е, че могат да пострадат капиталовите разходи на държавата и социалните програми”, обясни той. “За да спре ръстът на инфлацията обаче трябва да се премине през някаква икономическа болка”, допълни Панчев.

Вторият подход е външен и вече се наблюдава извън България.

“Големите централни банки започнаха да повишават лихвите. Това също ще има болезнен ефект”, каза още икономистът. Той обясни, че повишаването на лихвите ще затрудни изплащането на кредитите на фирми и частни лица.

Неговата прогноза за следващата година е, че ще има рецесия, каза още Панчев.

“Това, което могат да направят хората, е да премислят своите разходи, да се подготвят добре за зимата и да проведат разговор със своя работодател, за да се направи индексация на тяхното заплащане”, съветва той.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари