Христо Петров: Темата за осиновяването засяга над 2 милиона българи

0
Промени в Семейния кодекс разбулват тайната на осиновяването
Промени в Семейния кодекс разбулват тайната на осиновяването Снимка: БГНЕС

Промени в Семейния кодекс разбулват тайната на осиновяването

В интервю за Актуално говори един от вносителите на законопроекта - депутатът от ПП-ДБ Христо Петров.

Г-н Петров, с ГЕРБ внесохте промени в Семейния кодекс. Каква е целта на законодателната инициатива?

- Целта е да се въведат електронно-административни услуги за кандидат-осиновителите, да се облекчи тежката административна процедура по осиновяване, да се ограничи възможността за разсиновяване, както и да се даде възможност на осиновените след навършване на пълнолетие да получават информация за своя биологичен произход.

Кои групи хора ще засегне законопроектът?

- При осиновяването има три страни - осиновител, осиновен и биологични родители. Идеята е на всяка от тези страни да бъде осигурена по-качествена услуга. Косвено обаче темата по един или друг начин засяга повече от 2 милиона българи.

Защо е важно да може осиновените хора да открият своя произход?

- Защото това е морално и законно право на всяко човешко същество. Можем да си говорим за конвенции и документи, но най-просто обяснено - ако създадеш живот, не е редно законът да те крие от човека, който си довел на този свят. Братя и сестри живеят на една и съща улица и не се познават, понякога се влюбват помежду си, а понякога има наследствени заболявания, за които ако осиновеният или осиновителите знаят - биха могли да ги предотвратят или да ги лекуват навреме.

При какви обстоятелства ще може да се случва това?

- Както и досега - с искане от осиновения към съда, който е постановил осиновяването. В сегашната ситуация това става при наличието на важни обстоятелства, които не са формулирани достатъчно ясно и това води до масови откази от съда. В поправката, която ние предлагаме, самото искане на осиновения е важно обстоятелство и то следва да бъде уважено.

Пренебрегвана ли е темата за така нареченото разсиновяване в България и как този законопроект ще попречи на осиновени деца да бъдат давани за осиновяване отново?

- Да, темата е пренебрегвана и подценявана, а всъщност е изключително важна. Възможността за разсиновяване ще бъде драстично ограничена, защото практиката показва, че в много от случаите то води до тежки последици за емоционалното състояние и за развитието на осиновения.

Този законопроект е сред първите Ви общи законодателни инициативи с ГЕРБ. Какъв знак давате на обществото и може ли това да бъде надпартийна тема?

- Аз бих се радвал, ако не само ние и ГЕРБ, но и другите парламентарно представени партии подкрепят тази инициатива, защото тя е човешка, важна, абсолютно надпартийна и би донесла добри резултати и справедливост. Знакът, който даваме е, че когато си избран да служиш на обществения интерес, би трябвало да пренебрегнеш личните и партийните си пристрастия и да можеш да обединиш усилията си с този, който точно като теб е избран за същото, дори и да не сте на еднакво мнение с него по всеки един въпрос.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 0
    1
    тоди
    Два милиона, хахахахаха 30% от населението, айде моля ти се....не се излагай
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари