Хиляди ученици преминаха обучение за реакция при извънредни ситуации в София
- Редактор: Слави Неделчев
- Коментари: 0
В общинския полигон са изградени модулни площадки за реакции при земетресения, наводнения, химични и радиационни авари
Досега над 6200 ученици от столичните училища са преминали обучение на полигона за реакция при извънредни ситуации на дирекция „Аварийна помощ и превенция“ към Столичната община. На него децата участват в практически игри и демонстрираха своите умения. Това каза днес кметът на София Йорданка Фандъкова.
Столичната община, дирекция „Аварийна помощ и превенция“, с директор Красимир Димитров, съвместно с фондация „Конрад Аденауер“, обмениха опит и добри практики на тема „Предизвикателства пред общинската превенция на сигурността“. Инициативата се осъществява и със съдействието на Федералната агенция за техническа помощ на Германия (THW - German Federal Agency for Technical Relief), която оперира в областта на гражданската защита и представлява интегрална част от Министерството на вътрешните работи на Германия. Гост лектор е президентът на THW Мариан Вент.
В София, Общината е създала много добра организация за подготовка на аварийни екипи и доброволци и подобни полигони трябва да има и други такива места в страната. Това каза Мариан Вент, президент на Федералната агенция за техническа помощ на Германия.
На събитието присъстваха и главен комисар Николай Николов, гл.комисар Александър Джартов, директор на ГДПБЗН, Норберт Бекман-Диркес, директор на фондация „Конрад Аденауер“.
Основната ни задача е да гарантираме сигурността и безопасността на гражданите, подчерта Вент.
Дирекция "Аварийна помощ и превенция" към Столичната община е професионално и добре оборудвано звено за реакция при кризи, каза кметът Фандъкова. Столичният кметът посочи, че за съжаление опитът от последните дни, но не само, ни показва колко е важна превенцията по отношение на промените в климата. Точно толкова важна е и реакцията при кризи и природни бедствия. Фандъкова изрази съпричастност към случилото се в община Царево във връзка с ужасяващите наводнения, видяхме една добра координация между местната власт и пожарната и полицията, както и доброволците, допълни също столичният кмет.
Дирекция „Аварийна помощ и превенция“ е създадена по наша идея, за да имаме гъвкаво професионално звено, което да реагира при кризисни ситуации. Заедно с него създадохме и доброволно формирование към общината. Това е цялостен управленски модел, които утвърдихме, каза също кметът Йорданка Фандъкова.
Разчитаме и на партньорствата, изключително важна е координацията с различните служби, посочи също столичният кмет.
В общинския полигон на открит терен са изградени модулни площадки за реакции при земетресения, наводнения, химични и радиационни аварии, пожари и пътно-транспортни произшествия, на тях се провеждат практическите обучения и се демонстрират и действия по издирване и спасяване от аварийните екипи.
Аварийните екипи, под ръководството на Красимир Димитров реагират на сигнали. Дирекцията разполага с Оперативен дежурен център, който приема, предава и обработва постъпилите по Националната система за спешни повиквания с единен европейски номер 112 сигнали в денонощен режим, както и сигнали от Контактен център на Столична община.
За да бъдат максимално ефективни всички служители са минали класифицирани курсове за гасене на пожари, действия при земетресение, наводнени в лицензиран център. Участвали са в международно учение за реакция при земетресение в Черна Гора, както и други партньорски проекти.
Аварийните екипи на общината участваха и в отстраняване на последствията при наводненията в гр. Скопие, Северна Македония, Мизия, с. Каравелово и с. Слатина, пожарите в „Бистришко бранище“, гр. Кресна, с. Хвойна и др.
След опустошителното земетресение от 6 февруари 2023 г., в сътрудничество с ВВС беше изпратен модула за търсене и спасяване на Столична община в Турция и това бе първият пристигнал в Адана от страните членки на Европейския съюз екип.