Хилари Клинтън в София: Трябва да бъдем честни по отношение на нагласите към жените
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 2
Предприятията, ръководени от жени, са получили 2 процента по-малко от инвестирания рисков капитал през миналата година, заяви Клинтън
Хилъри Клинтън е у нас за специалната среща на Глобалната инициатива на Клинтън (Clinton Global Initiative – CGI): "Премахване на бариерите: Инвестиране в жените предприемачи" .Тя събра лидери от публичния и частния сектор, за да идентифицира начини за подкрепа на икономическия напредък на жените в световен мащаб.
Срещата в София, организирана от Кирил Домусчиев и "Домусчиев импакт" (Domuschiev Impact), е част от "Пътят към септември" на CGI – целогодишни срещи за установяване на нови партньорства и идентифициране на начини за предприемане на действия, водещи до срещата на CGI 2024 в Ню Йорк, 23-24 септември.
В София, световните и български лидери от публичния и частния сектор се събраха, за да търсят начини за подкрепа на икономическия напредък на жените в цял свят. Събитието се провежда година след посещението на Бил Клинтън в България.
Въпреки значителния им принос за икономическата сигурност и просперитет, много жени и момичета на много места по света наистина се сблъскват с пречки пред приобщаването в световен мащаб.
Според бившия държавен секретар Хилари Клинтън истината е, че много жени и момичета се сблъскват с пречки. Те получават около 24 процента по-ниски доходи, наистина намират работа в по-ниско платени части на икономиката и със сигурност са недостатъчно представени в бордовете на директорите или на висшите ръководни позиции в корпоративния сектор. "От една страна имаме страхотни възможности, но трябва да бъдем честни по отношение на нагласите", посочи Клинтън, допълвайки, че предприятията, ръководени от жени, са получили 2 процента по-малко от инвестирания рисков капитал през миналата година.
Тя припомни, че всяка една на 10 жени живее в бедност, но все пак икономиките, от които са част, не биха могли да функционират без тяхната неплатена работа.
Клинтън приветства факта, че тази дискусия се провежда тук, в България, защото страната ни е пример за жени в парламента и на корпоративни позиции.
"Има много уроци, които можем да научим, но също така и предизвикателства, с които трябва да се сблъскаме, и можем да започнем, като поставим по-голяма стойност на жените и всичко, с което те допринасят в работата си", коментира Клинтън.
По думите на Кирил Домусчиев, съосновател на "Домусчиев импакт" и член на Консултативния съвет на CGI, гласовете на жените предприемачи често остават нечути, а те са вдъхновяващи и може да бъде направено повече за техния успех. Преодоляването на разликата между половете ще даде тласък на икономиката с 3 трилиона долара, каза Домусчиев.
Той подчерта, че фокус на днешното събитие е житейският път на Хилъри Клинтън, който е доказателство, че всичко е възможно. Домусчиев заяви, че част от тяхната мисия е да помогнат на жените да се чуе техния глас.
Хилари Клинтън приветства като свой събеседник президента на Косово Вьоса Османи, спечелила поста с най-голямата подкрепа, която човек- независимо мъж или жена, някога е получавал в Косово.
"През последните поне 25 години, като политик, адвокат и като активист, аз видях, че колкото повече овластяваме момичетата и жените, това толкова повече се отразява на просперитета на всички граждани", каза Османи, подчертавайки, че борбата в тази насока е на няколко фронта. От една страна това е реформиране и насочване на икономическите политики по начин, който включва приноса на жените в работната сила, защото изключвайки ги, това ще забави икономическият растеж. Османи също така смята, че трябва да се въвличат жените повече в политиката, защото по този момент те имат думата при взимането на решенията.
По мнението на президента на Косово трябва да се инвестира повече и в политики, които подкрепят образованието на жените, защото то е важен аспект на икономическия полъх на вятъра.
Османи допълни, че трябва повече справедливост или повече върховенство на закона и равенство, защото в противен случай няма да се постигнат желаните резултати.
"Овластяването на жените в икономическо отношение има ефект отвъд собствения им индивидуален успех. То овластява обществата да постигне повече", коментира тя, посочвайки за пример собствената си страна.
В събитието взеха участие още Чери Блеър, основателка на Фондация "Чери Блеър за жените", Йозлем Денизмен, основател и главен изпълнителен директор на "Монай" (Monay), Джесика Еспиноза, главен изпълнителен директор на "2 Екс глобъл" (2X Global), Елпида Кокота, основател и главен изпълнителен директор на "Мексоксо" (Mexoxo), Джоселин Манган, основател и главен изпълнителен директор на "Хим фор хър" (Him for Her).
"Домусчиев импакт" служи като представящ спонсор на срещите CGI 2022 и 2023 в Ню Йорк.
CGI е общност от утвърдени и изгряващи лидери, които работят заедно за създаване и прилагане на ангажименти за действие — нови, специфични и измерими решения за належащи глобални предизвикателства.
Докладвай този коментар за нередност
×Васил Петров: Жените в политиката и бизнеса според възможностите. Не бива да се превръща като самоцел и да се изопачи тая тенденция като разни некадърнички се налагат единствено за да се постигне някакъв процент!
Докладвай този коментар за нередност
×N/A: едни от най-големите престъпници на сбирка в София...браво!