Гроздан Караджов: Започва преструктуриране на "БДЖ - Товарни превози"
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

Министърът на транспорта представи тревожни финансови данни за дружеството
Националният железопътен превозвач "БДЖ - Товарни превози" ще бъде подложен на сериозно преструктуриране, включващо драстично намаляване на разходите и цялостен анализ на тарифите за превоз на товари. Това обяви заместник министър-председателят и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на работна среща с представители на синдикатите и ръководствата на железопътните компании.
Според информация от БНТ, вицепремиерът е представил тревожни финансови данни за дружеството, което въпреки че обслужва близо половината от товарните железопътни превози в страната, се намира в изключително затруднено финансово положение.
"Близо половината от товарите, които се превозват с жп транспорт в България, се обслужват от БДЖ-ТП, а останалата част - от частните превозвачи на пазара. Въпреки това обаче данните за миналата година показват, че оборотът на дружеството е 140 милиона лева, а просрочените задължения са 33 милиона лева", заяви Караджов. Той подчерта, че всеки частен субект би обявил дружество с подобни финансови показатели в неплатежоспособност.
Строги мерки за оптимизация
Като част от спешните мерки за стабилизиране, от ръководството на транспортното министерство са наложили ограничения върху всички външни разходи с цел предотвратяване натрупването на допълнителни задължения. Паралелно с това се подготвя продажба на неоперативни активи, които в момента генерират значителни разходи за дружеството.
Караджов изтъкна шокиращ пример за неефективност - само за гариране на подвижния състав на коловози, собственост на Национална компания "Железопътна инфраструктура", "БДЖ - Товарни превози" заплаща до 250 000 лева месечно, което представлява сериозен финансов товар.
"Възложил съм на дружеството да подготви в спешен порядък списък на неоперативните активи и да се премине към продажбата им", посочи вицепремиерът.
Драстичен излишък на подвижен състав и имоти
Особено внимание предизвика информацията, предоставена от ръководството на БДЖ, относно огромния излишък на подвижен състав. Дружеството разполага с около 4500 вагона, докато за ефективната му дейност, дори при увеличен обем работа, са необходими едва 2000.
Освен подвижния железопътен състав, към неоперативните активи, които генерират финансови загуби, се числят множество сгради, помещения и терени, които не се използват по предназначение. Като ярък пример за неефективно управление на ресурсите бяха посочени 230 апартамента, собственост на "БДЖ - Товарни превози", разпръснати из цялата страна.
По време на срещата президентът на Конфедерацията на независимите синдикати в България Пламен Димитров постави акцент върху необходимостта от провеждане на честна процедура за избор на пътнически железопътен оператор, а Петър Бунев, председател на Синдиката на железничарите в България, подчерта важността от изготвянето на цялостна оздравителна програма както за товарния, така и за пътническия превозвач, включително адекватно подсигуряване на ремонтната дейност на подвижния състав.