Град Русе е седми в страната по средна работна заплата
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 29
Спад в броя на наетите лица в областта
Според предварителни данни на Националния статистически институт (НСИ) броят на наетите лица по трудово и служебно правоотношение в област Русе към края на септември 2024 година бележи лек спад от 83 души, или 0.1% спрямо края на юни 2024 година, достигайки 64.7 хиляди души.
Разпределение на заетостта по сектори
В обществения сектор на област Русе работят 15.4 хиляди наети лица, докато в частния сектор са ангажирани 49.3 хиляди души, което представлява 76.1% от общата заетост в областта.
Секторът на услугите доминира трудовия пазар с 57.0% от наетите лица, следван от индустрията с 38.4% и селското, горското и рибното стопанство с 4.6%. Преработващата промишленост осигурява работа на 20.0 хиляди души, което е 80.3% от заетите в индустриалния сектор.
Динамика на работните заплати
Средната брутна месечна работна заплата в област Русе показва следната динамика:
- Юли 2024 година - 1924 лева
- Август 2024 година - 1897 лева
- Септември 2024 година - 1913 лева
За третото тримесечие на 2024 година средната месечна заплата достига 1911 лева, което е с 50 лева повече спрямо предходното тримесечие и с 286 лева повече в сравнение със същия период на 2023 година.
Секторни различия във възнагражденията
В обществения сектор средната работна заплата за периода юли - септември 2024 година е 2113 лева, докато в частния сектор възлиза на 1850 лева. Спрямо предходното тримесечие се наблюдава спад от 28 лева в обществения сектор и ръст от 74 лева в частния сектор.
Водещи икономически дейности по заплащане
Най-високи възнаграждения получават заетите в:
- "Създаване и разпространение на информация и творчески продукти; далекосъобщения" - 3036 лева
- "Производство и разпределение на електрическа и топлинна енергия и на газообразни горива" - 2495 лева
- "Хуманно здравеопазване и социална работа" - 2364 лева
Най-ниско заплащане е регистрирано в сектор "Хотелиерство и ресторантьорство" - 989 лева.
Докладвай този коментар за нередност
×хи, хи,: Мързянската застава е над село Чепинци, носи името си от рудник Мързян! И е много по-близо до Рудозем, отколкото от Мадан! И случайно ме нацели, там съм служил!
Докладвай този коментар за нередност
×Спонсор: Не ви оборвам! И аз мисля като вас! Просто пуснах документи за пенсия от Англия и се ядосвам, че си закрих банковата сметка там, а не дадох българската! Симпъл!
Докладвай този коментар за нередност
×Граничарю: 66- та разглобих калашник от Мързян! Имаше такава застава над Мадан! Бил съм пак тогава и на Трета златогр адска! И дори в стаята със зумера ли, как му викате там? Бил съм и шофьор в Испания, и съм мил чиний в Англия, и в компания за храна в Англия, и на строежа в Малта съм бил! Не се изхв ърлям! Просто бяхме млади! Имам съученик в Здравец/граничар/! А негов съученик от корабния ми беше пълнач и живее в Дружба и е също мой набор! Невероятно чист и спретн ат войник беше!
Докладвай този коментар за нередност
×до спонсора: А оно мне надо?!? I don't care where you've been. Моите спомени са за по-смислено преживян живот!
Докладвай този коментар за нередност
×До хи хи: В Остър камък живееше един стар човек! А този полк заедно с Елховския са били в Чехословакия 68-ма! Дори и това не знаеш, Иване Бровкин! Ако те пусна на Корен, едва ли знаеш немския бункер. Шишавото, Дельов камък, Кайрячка могила, Динево, Елена, Корен и двете нянки?Малево и летището, строено от герма нците, също не си виждал! А съм бил и в Маришкия/черния полк/! АУЦ Корен почваше след моста на МАРИ ЦА! А съм се прибирал до Хасково с трима солдати на автостоп 80-та пак от Остър камък! Много си зле с матря ла, драги, нищо че съм на 68!