Гонят оцелели от здравите им домове след земетресението в Турция

0
Бави се възстановяването след бедствието от февруари 2023 година
Бави се възстановяването след бедствието от февруари 2023 година Снимка: БГНЕС

Бави се възстановяването след бедствието от февруари 2023 година

Хабип Япар се почувствал късметлия, че домът му в Южна Турция издържал на опустошителното земетресение, което изравни със земята част от Югоизточна Турция на 6 февруари 2023 г. На телефона му през октомври се появил SMS, който го уведомявал, че правителството поема собствеността върху апартамента, пише Ройтерс.

В съобщението до 61-годишния Япар се казвало, че документите за имота му в провинция Хатай били предадени на Министерството на финансите съгласно поправка в градоустройствен закон, която трябвало да засегне хиляди оцелели от земетресението, предаде investor.bg.

Южната област Хатай, граничеща със Сирия, понесе най-големи щети при най-смъртоносното земетресение в съвременната история на страната. Оттогава възстановяването изостава от амбициозните крайни срокове, определени от президента Реджеп Ердоган.

Според регулацията, приета през ноември, иззетите имоти трябваше да създадат резервни райони за строителство – временна мярка за ускоряване на възстановяването. Засегнатите щели да получат имот, след като платят строителните разходи, без да разкрива подробности за финансовото бреме.

Макар че застраховките при земетресение са задължителни в Турция, правилото не се прилага винаги, а застраховката често покрива само малка част от разходите за възстановяване или купуване на нов имот.

Интервюта с близо двайсет местни жители, адвокати и представители на местните власти показват, че хиляди собственици на жилища са били в неведение за плановете за изземването, като много от тях са научили от социалните мрежи, че имотът им ще бъде засегнат.

Пет месеца по-късно правителството все още не е уведомило засегнатите хора колко ще платят, какво ще стане, ако не успеят, на какви компенсации имат право и кога точно и колко време правата им на собственост ще бъдат в ръцете на правителството, казват хората, с които Ройтерс е разговаряла.

"Това е като да отидете в ресторант, да ви донесат храна, но да не знаете цената. Трябва да платите, каквато и да е сметката", казва Еджевит Алкан, президент на Комисията по околна среда и градски закони в Адвокатската асоциация на Хатай.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари