Глобалните военни разходи надхвърлят 2 трилиона долара
- Редактор: Виктория Христова
- Коментари: 4
Първите три държави с най-високи разходи за оръжие са САЩ, Китай и Русия - на тях се падат 56 % от глобалния обем
Глобалните военни разходи през 2022 година са се увеличили с 3,7 % в реално изражение до 2,24 трилиона долара, като в Европа увеличението е най-голямо от 30 години насам, се казва в доклад на Стокхолмския международен институт за изследване на мира (SIPRI), предава БГНЕС.
Първите три държави с най-високи разходи за оръжие са САЩ, Китай и Русия. На тях се падат 56 % от глобалния обем. Ситуацията в Украйна и напрежението в Източна Азия бяха основните двигатели на ръста, който продължава за осма поредна година. В Европа военните разходи нараснаха с 13%. Това се дължи главно пряко на конфликта между Русия и Украйна, но помощта за Украйна и опасенията от предполагаема засилена заплаха от страна на Руската федерация принудиха други държави да преразгледат военните си бюджети в посока нагоре.
"Продължаващото нарастване на световните военни разходи през последните години е знак, че живеем във все по-несигурен свят", казва Нан Тиан, старши изследовател в програмата на SIPRI.
В доклада се отбелязва, че военните разходи в Централна и Западна Европа са се върнали на нивата от Студената война. В Централна Европа те възлизат на 345 млрд. щатски долара през миналата година, като в реално изражение за първи път надхвърлят стойностите от 1989 година и са с 30% по-високи от тези през 2013 година. Някои държави вече са увеличили разходите си за отбрана, а други са заявили намерението си да го направят, и то за период до десет години. Най-рязкото увеличение на военните разходи беше регистрирано във Финландия (36%), Литва (27%), Швеция (12%) и Полша (11%).
Според експертите на института ситуацията в Украйна е оказала непосредствено въздействие върху решенията за военни разходи в Централна и Западна Европа. "Това включва многогодишните планове на няколко правителства за увеличаване на разходите. В резултат на това можем с основание да очакваме, че увеличаването на военните разходи в Централна и Западна Европа ще продължи през следващите години", пише старшият програмен сътрудник Диего Лопес да Силва.
Докладвай този коментар за нередност
×До първия олигофрен: Защо бе, да не би ватниците от Империята на злото да имат по-голям успех. Заедно с платените затворници и главорези на Пригожин. Заедно с резнаците на Кадиров. Докато всичката тази паплач успява да завземе 1-2 квартала на Бахмут, украинската армия завладя левия бряг на Днепър. Единственото досега успешно на ватниците са грабежите, убийствата на жени, деца и старци, както и съвсем успешно бомбардираха совбствения си град Белгород. Имаха и успешна мисия в Черно море, крайцерът Москва стана подводница. И това е без да се намесва НАТО, а само определена помощ. Докато на страната на ватниците воюват какви ли не, вкл. чеченци, сирийци и други.
Докладвай този коментар за нередност
×До 1: А резила от бягството на руснаците от Афганистан,а резила от справянето на Русия с Украйна за броени дни,които минаха година?Мълчим,мълчим...
Докладвай този коментар за нередност
×до Нато: ти си олигофрен
Докладвай този коментар за нередност
×NATO: Великото НАТО вече година подготвя контранастъпление срещу един готвач и шепа затворници:) Резила е по голям и паническото бягство от Афганистан преди две години