ГЕРБ се вкопчиха в парите на София

0
Хората на Бойко Борисов смениха шефовете на всички най-важни фирми на града, скрити зад общинар, за който са гласували 5 746 столичани
Хората на Бойко Борисов смениха шефовете на всички най-важни фирми на града, скрити зад общинар, за който са гласували 5 746 столичани Снимка: БТА

Хората на Бойко Борисов смениха шефовете на всички най-важни фирми на града, скрити зад общинар, за който са гласували 5 746 столичани

Българите обичат да повтарят една крилата фраза, приписвана на Марк Твен - ако изборите решаваха нещо, щяха да ги забранят. Макар че повечето избиратели със сигурност не биха искали истинността на тази фраза да е доказана в родната политическа действителност. Последните събития в общинския съвет на София обаче показват, че положението в столицата е точно такова - изборите идват и си отиват, ГЕРБ остават да дърпат конците. През тази седмица в Столичния общински съвет годината бе 2024, но усещането бе за 2019-а, а дори и за по-ранна. Като в златните времена на Йорданка Фандъкова съпартийците ѝ получиха всичко, което си пожелаха. Отново, като в стари времена, дял от баницата остана и за БСП, а вотът показа, че на трапезата вече има нови партии и отделни общински съветници, отбелязва Светослав Спасов в коментар, публикуван в СЕГА.

В същото време сегашният кмет Васил Терзиев и подкрепящата го група на ПП/ДБ/"Спаси София" гледаха отстрани и като спортни коментатори обясняваха какво се случва на терена, без да могат да се включат в мача.

Разбира се, става дума за смяната на директорите на шестте ключови общински дружества. Докладите, с които това се прави, се определят като най-важните за развитието на икономиката в София. Както "Сега" вече писа, с гласовете на ГЕРБ, БСП, ИТН и общинари, напуснали или изгонени от политическите си групи, без конкурс бе подменен бордът на фирмата, която върти най-големия оборот - "Топлофикация", на компанията, която прибира парите от картите и билетите и от платените зони - ЦГМ, на превозвачите "Метрополитен", "Столичен автотранспорт" и "Столичен електротранспорт" и на отговарящото за строителството и ремонтите "Софинвест".

Всички рокади станаха по предложение на общинар, които на последните местни избори получи 5 746 гласа - Карлос Контрера от ВМРО. Решаващият глас неговият доклад да се приеме (31 на 29) пък дойде от "независимия" Благовест Георгиев. Неотдавна той бе изключен от групата на ПП/ДБ/СС заради предизвикано ПТП след подозрения за употреба на алкохол. Тогава ГЕРБ питаха кога ПП/ДБ/СС ще се разграничат от Георгиев, но в четвъртък на драго сърце наредиха гласовете си до неговия в едно от най-важните гласувания.

В битието си на общински съветник Контрера многократно е бил вносител на някои от най-съмнителните доклади.

Например на скандалния договор с транспортната компания "МТК Гроуп", заради който от софиянци се иска да плащат на частника повече, отколкото плащат за същата дейност на "Столичен автотранспорт". В резултат на спорните действия на Контрера след всеки местен вот групата на ВМРО в СОС намалява и в действащия той е единствен представител на партията си.

Въпреки това нито ГЕРБ, нито БСП се поколебаха да оставят Контрера да коли и беси в общинските фирми и гласуваха всичките му предложения. Особено се наби в очи поведението на хората на Бойко Борисов, които не взеха отношение по нито един повдигнат казус и не казаха нито една дума да защитят новите хора в бордовете, въпреки че от биографиите на повечето от тях личеше, че са свързани с ГЕРБ. Макар групата да е изключително гласовита в останалите разисквания в СОС, точно в това Антон Хекимян и колегите му не намериха време да се изкажат, въпреки че дебатът продължи над 4 часа. Те мълчаха дори когато от общинарите около Терзиев заявиха, че в икономиката на София тече операция по подмяната на директори, близки до бизнесмена и бивш шеф от ГЕРБ на финансовата комисия в СОС - Орлин Алексиев, с хора на Красимир Георгиев, познат като Красьо Черния и като задкулисен кадровик в съдебната система.

В резултат на тоталното мълчание не стана ясно защо наследниците на Фандъкова са съгласни в надзора на "Топлофикация-София" да остане председателят Сашо Чакалски, който от години е на различни позиции в дружеството, а преди това бе изпълнителен директор на Общинска банка преди приватизацията ѝ. По време на разискванията бе съобщено, че към момента "Топлофикация-София" вече има близо 2 млрд. лв. дългове. Наскоро стана ясно и че ръководеният от Чакалски надзор (може би) е проспал, че подалият оставка изпълнителен директор на "Топлофикация-София" Александър Александров е сключвал договори за милиони с различни компании (според "Спаси София" зад част от тях стои именно Орлин Алексиев), в които след това като подизпълнители са се появявали фирми на приятелката му. След като този скандал гръмна, от ГЕРБ уж признаха, че трябва да се проведе обществен дебат за модела, по който собствеността на София се управлява. Устите им обаче се затвориха, когато часът за него удари.

Без отговор останаха и въпросите за много други назначения.

Никой не обясни например по каква логика на мястото на инж. Стоян Братоев за директор в "Метрополитен" се предлага мениджърка във фирма за продажба на луксозни автомобили. След като в публичното пространство се вдигна шум заради тази рокада, а Васил Терзиев каза, че отстраняването на Братоев е атентат срещу софиянци, Контрера изтегли искането си и остави шефа на метрото на мястото си.

От групите, подкрепили доклада на Контрера, единственият гласувал против беше бившият шеф на БСП-София Диана Тонова. След оставката на Корнелия Нинова тя бе заменена начело на градската организация на социалистите от колегата ѝ в СОС Иван Таков. В четвъртък Тонова заяви, че подкрепата на съпартийците ѝ за списъка на Контрера е продължение на договорките между БСП и ГЕРБ, започнали с избора на шеф на СОС. Както "Сега" писа, през февруари останалите групи се споразумяха да дадат председателското място на ПП/ДБ/СС, но след това овладяха всички ключови комисии (докладът бе внесен пак от Контрера). "Да, става дума да подкрепим хора на ГЕРБ и става дума за задкулисие. В това ни вкараха ГЕРБ, които са удушили всеки, който са прегърнали. От един месец говоря в нашата група, че задкулисни разговори е имало, но получих само критики. Защо всички се правим, че не разбираме какво се случва?", попита тя. Ваня Григорова ѝ отговори, че БСП също има хора в бордовете и че Тонова се опитва да спаси близките на Корнелия Нинова.

Какво следва оттук-нататък?

Вариантите са два. Първият е, че все някога ГЕРБ, БСП, ИТН, Контрера и отцепниците ще позволят да се проведат конкурси за мандатни директори на шестте фирми, които ще се организират изцяло по правила, гласувани от тях. На драматичната сесия на СОС в четвъртък т.нар. икономическо мнозинство, наричано още управляваща опозиция, наложи правило в бъдещите изборни комисии да участват само общински съветници. То отхвърли искането на ПП/ДБ/СС в тях да има и хора от администрацията, които ежедневно са в контакт с общинските дружества. Решението дирекциите на "Московска" 33 да бъдат изключени от процедурата е новина, тъй като в годините на пълна доминация на ГЕРБ администрацията почти винаги участваше. Сега обаче няма, с което става очевидно, че резултатите от предстоящите конкурси ще повторят тези от седмицата - временните директори в 6-те фирми ще станат или постоянни, или ще бъдат заменени от други, одобрени от ГЕРБ, БСП, ИТН и Контрера.

За разлика от тях ПП/ДБ/СС внесоха предложение новите кандидати за директори и управители да имат релевантен професионален опит за позицията, за която кандидатстват. Друг критерий бе участниците да са управлявали проекти за поне 5 млн. лв. и да са ръководили поне 50 души в продължение на най-малко 5 години. Контрадокладът на Контрера отхвъри това и заложи бъдещите претенденти да печелят точки с красноречие, както и да правят оценка на пазарното позициониране на дружества, от които много са монополисти като "Метрополитен" и "Топлофикация-София".

Вторият вариант е новите назначения да бъдат обжалвани в съда и той да прецени дали са законосъобразни. Споменатият юрист от БСП Диана Тонова вече съобщи, че очаква съдебни дела. Тя припомни, че по закон няма временни директори на общинските фирми и че конкурсите са единственият начин за смяната на сегашните шефове. От ПП/ДБ/СС допълниха, че това е причината да не предлагат временни назначения, а нови конкурси. В отговор обаче Карлос Контрера поиска предварително изпълнение на решението, с което временните началници веднага да поемат дружествата. ГЕРБ и БСП изцяло го подкрепиха.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 2
    4
    До 1
    и на мен ми се иска да знам.Вижда се, че се слагат уж с гласуване едни мижитурки по няколко мандата.Кой лапа парите от митницата,,тирпаркинга, от ремонтите ..?
  • 2
    3
    Чак сега разбрах,
    че Контрера бил чудовищно коварен и е в основното ядро на Софийското задкулисие, което безмилостно заграбва парите на софиянци.Противен тип, на лицето му е изписано.
  • 3
    2
    Замислен
    Няма отговори на въпроса.Никак на никой не му се приказва за парите на Русе.
  • 6
    1
    ВЪПРОС
    ,А в парите.на Русе кой се е вкопчил вече 20 години?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари