ГЕРБ с преднина от 4% пред БСП
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
В навечерието на българското председателство на Съвета на Европейския съюз се отчита ерозия в общественото доверие към политическия елит на страната.
Това показва проучване на социологическата агенция "Маркет линкс" за обществено-политическите нагласи в България проведено в началото на октомври.
Според него ако парламентарните избори бяха сега само ГЕРБ и БСП биха прескочили четири процентовата бариера за влизане в парламента. Разликата между двете политически сили е малка, като управляващите от ГЕРБ имат 4 на сто преднина пред социалистите. Партньорът в управляващата коалиция "Обединени патриоти" е на кантар, но има потенциал да влезе.
Останалите парламентарно представени сили ДПС и "Воля" на Веселин Марешки събират едва 3% подкрепа.
Висок е делът на гражданите, които не се чувстват представени от нито един от настоящите политически субекти. Общо 43% декларират, че не биха гласували или не са решили кого да подкрепят, ако днес се провеждат парламентарни избори.
Близо две трети от българите са песимисти за развитието на страната. Традиционно най-високо е одобрението на държавния глава (56%), а най-ниско е доверието в парламента (12%). Премиерът Бойко Борисов запазва значително висок личен рейтинг (29%), показва още проучването.
Към момента на провеждане на настоящото проучване е видно, че президентската институция се ползва с най-високо обществено доверие. На този етап острата конфронтация между президента и ГЕРБ все още не оказва съществено негативно влияние върху публичния имидж на държавния глава, смятат от "Маркет линкс".
Президентът е с най-устойчива подкрепа и най-висок положителен баланс между позитивните и негативните оценки (съотношение 56:18), следван от традиционно одобряваните институции на българската армия (40:27) и българската православна църква (38:30).
Народното събрание (12% положителни, 61% отрицателни оценки) е с най-ниска степен на обществено доверие и открояващ се отрицателен баланс между позитивни и негативни оценки.
Над една пета от българите (21%) споделят доверие в дейността на правителството. На противоположния полюс са близо 54% от хората. Те декларират, че нямат доверие в кабинета "Борисов ІІІ".
Към настоящия момент обаче кабинетът демонстрира политическа стабилност, а предвид предстоящото европредседателство на страната, през идните шест месеца не се очертават условия за предсрочен вот, посочват от "Маркет линкс".
Премиерът е със значително по-висок личен рейтинг в сравнение с оглавяваното от него коалиционно правителство между ГЕРБ и“Обединени патриоти“. 29% имат положително отношение към Бойко Борисов, дължащо се не само на личната му политическа харизма, но и на сравнително успешната му дейност в международен аспект –срещи с Меркел, Макрон и Ердоган, както и подписване на договор за приятелство, добросъседство и сътрудничество с Македония, смятат от "Маркет линкс".
Критични възгледи относно работата на премиера споделят около половината от българите.
Недоверие към всички политически сили
Всички политически сили са с подчертано отрицателен баланс между позитивните и негативните оценки, показва проучването на "Маркет линкс".
Преднината на ГЕРБ пред втората политическа сила БСП е около 4%. Към настоящия момент ГЕРБ може да разчита на 21% от гласоподавателите, но електоралнияттаван на партията е значително по-висок, тъй като около една трета (33%) декларират, че имат положително отношение към управляващата политическа сила.
Въпреки вътрешните проблеми в БСП, социалистическата партия запазва устойчива позиция - 27% от хората имат положително отношение към БСП, а 17% са готови да я подкрепят с вота си.
Въпреки че електоралната тежест на "Обединени патриоти" е около 4%, регистрираното доверие към тях е 21%, дължащо се на успешно изградената колаборация между тях и ГЕРБ.
Към настоящия момент останалите политически сили са с ниски стойности на електорална подкрепа. Прави впечатление, че ако десните формации намерят помежду си общ език, биха разполагали с електорален потенциал да се превърнат в трета или четвърта политическа сила върху политическата карта.
Национално-представително проучване на "Маркет линкс" е проведено в периода от 6 до 16 октомври сред 1017 души на възраст над 18 години и е финансирано от социологическата агенция.
Кирил Петков: Довиждане, г-н Пеевски!
Криско: Дани избра нашето семейство - видял е, че ще го...
Революционна промяна: Здравната каса поема биомаркерите за...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...
Путин заплаши Украйна с масирани удари след атаката с дрон в...