Георги Свиленски: Антикорупционният закон на ГЕРБ ще е поредното замазване на очите

0
Това ще бъде поредният закон, който няма да реши проблема
Това ще бъде поредният закон, който няма да реши проблема Снимка: БГНЕС

Самосезирането на главния прокурор Сотир Цацаров по данни за взимане на подкуп от страна на заместник-министъра на транспорта Ангел Попов в качеството на председател на браншовата организация на превозвачите.

Георги Свиленски обясни, че става дума за сигнал, че преди да стане заместник-министър на транспорта, Попов, в качеството си на председател на дадена браншова организация, е искал пари, за да урежда разрешителни за товарни превози. Сигналът е изпратен и в МС още през май, но досега няма никаква реакция. Народният представител подчерта, че разполагат с трите имена на човек, който твърди, че като шеф на фирма е дал пари на г-н Попов.

„В качеството на какъв при Вас дойде този сигнал?”, попита водещата Клара Маринова. Събеседникът й обясни, че сигналът е писмо от Браншовата камара на превозвачите до пощенската му кутия като народен представител. Георги Свиленски обясни, че очаква първо прокуратурата да провери дали тези сигнали са внесени в МС, както се твърди, каква е била реакцията на МС по тези сигнали и да провери достоверността на самите сигнали.

Проведеният на 17 октомври КСНС. Антикорупционното законодателство.

„Националната сигурност обединява или раздалечава институциите?”, попита водещата Клара Маринова. Георги Свиленски отговори, че тема на заседанието са били законопроектите за антикорупционна структура. Той поясни, тъй като е било тиражирано, че всички са били „за” законопроекта на ГЕРБ, само Корнелия Нинова и президента са били „против”, че главният прокурор, шефовете на големите съдилища, представителите на тайните служби не участват в гласуването. Народният представител продължи, че законопроектът на БСП е бил обсъден с представителите на тези институции и е получил подкрепата на немалка част от тях. 

„Тоест това гласуване, направено там, е само на представителите на управляващото мнозинство и те са си подкрепили техния законопроект. В крайна сметка резултатът е, че борбата с корупцията на практика няма да се случи, ще бъде поредното формално замазване на очите на обществото, поредният закон, който няма да реши проблема!”, категоричен бе Георги Свиленски.

„Защо е необходимо да има отделен антикорупционен орган, след като си имаме следствие и прокуратура на които това е работата – да се борят с корупцията? Защо ни е нов закон, само за да се харесаме на ЕС ли?”, попита водещата Клара Маринова. Събеседникът й отговори, че наистина в страната има такова законодателство, но е факт също така, че институциите, които трябва да се борят с корупцията, не работят с пълни сили. Затова, когато не можеш да накараш тези институции да работят, по-лесно е да започнеш да говориш за нов закон.

Относно това каква е ползата за националната сигурност от тези КСНС Георги Свиленски заяви, че това, че първият КСНС от миналата седмица не е завършил поради липса на кворум, фактът, че след това е имало разнопосочни гласувания показват, че има някакви проблеми. Той продължи, че КСНС трябва да олицетворява единството на институциите в борбата с даден проблем. За съжаление това нещо не винаги се постига. Народният представител призова за малко повече отговорност от хората, на които Конституцията е възложила да участват в КСНС. Важно е разбира се и когато се взимат някакви решения, те да се изпълняват. Затова и президентът с право е казал, че ако само ще свикват КСНС без да изпълняват неговите решения, тогава няма смисъл да си губят времето и само да се събират.

Случаят с обвиненията срещу брата на народния представител от „БСП за България” Георги Стоилов.

„Когато ставаше дума за Делян Добрев бяхте много остри, а сега сякаш разпънахте чадър над вашия депутат. Когато взимате решения за своя колега, отчитате ли факта, че все пак той е брат?”, попита водещата Клара Маринова. Георги Свиленски отговори, че се отчитат всички гледни точки и мнения. Той обаче беше категоричен, че Георги Стоилов нито е назначил своя брат, нито му е осигурил финансиране, нито му е осигурил някаква закрила. Още повече, че случаят е от 2015 г. и още тогава народният представител от „БСП за България” не е имал нищо общо с бизнеса на брат си.

„Сега съм сигурна, че в следващите дни в ГЕРБ ще се развихри една тотална война срещу вас на темата „вие опъвате политически чадър”. Помислихте ли за това?”, попита водещата Клара Маринова. Събеседникът й отговори, че фактите до момента не дават основание за сваляне на политическо доверие от Георги Стоилов. Той добави, че разбира желанието на ГЕРБ със случая с брата на Стоилов да покрият всички техни злоупотреби през годините, но това няма как да се случи.

Борбата с бедността.

„България е страната в Европейския съюз, чието население е най-застрашено от бедност и социално изключване, показват данни на европейската статистическа служба Евростат за 2016 г. Докато средно за ЕС делът на населението в риск от бедност е 23.4%, в България той е 40.4 на сто. Какво правите вие, политиците, за да преодолеете проблема с отчайващата бедност?”, попита водещата Клара Маринова. Георги Свиленски отговори, че борбата с корупцията също е част от проблема, защото бедността е предпоставка за корупция. Той обясни, че трябва да се постави проблема за ниските заплати на чиновниците, за да бъдат податливи те на корупция, за условията, в които работи българският бизнес, за да бъде принуден да корумпира.

Внасянето на жалба в КС с искане да се произнесе за конституционността на решението да не се гласува оставката на Делян Добрев.

Георги Свиленски беше категоричен, че действията на колегите му са продиктувани от желанието да се спазва Конституцията. Той обясни, че в Конституцията пише, че подаването на оставка е доброволен акт и тя трябва да бъде приета. Водещата се съгласи, че няма как Народното събрание да взима решение против личната воля на народния представител.

Бюджет 2018.

Георги Свиленски заяви, че от опит може да каже, че бюджетът ще е такъв, какъвто е бил и миналият. Това е практика на ГЕРБ. Още повече, че по време на самата предизборна кампания от ГЕРБ са казали на избирателите „ще получавате от същото по повече”.

Какво се случва в БСП?

„Има ли опозиция и тази опозиция клати ли стола на председателя на БСП?”, попита водещата Клара Маринова. Събеседникът й отговори, че на 28-ми октомври ще заседава конгреса с две важни точки – изготвянето на алтернативен бюджет и приоритетите на бъдещото европредседателство. Тези въпроси ще бъдат обсъдени през декември и в парламента и БСП иска да има позицията и на конгреса. Водещата изказа своето подозрение, че по-скоро по време на конгреса дискусиите ще бъдат съсредоточени около вътрешната опозиция в партията и саморазправата с нея.

 „Аз въобще не си мисля, че в партия като нашата може да има саморазправа. Да, има различни мнения. Да, те се чуват все по-силно и трябва да бъдат чувани от тези, които трябва да изпълняват решенията. В това няма нищо лошо, това е и силата на нашата партия. От тази гледна точка притеснения нямам!”, завърши Георги Свиленски  разговора си с Клара Маринова в ефира на „Радио К2”.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

- Тате, тате, какво е ГМО?
- Мм, как да ти го обясня... МЕЧО ПЛЪХ, примерно...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари