Георги Момеков: В „подножието“ на вълна сме, отлагането на ваксинацията няма да доведе до нищо добро

0
Хората, които са си поставили отдавна бустерна доза, не следва да чакат, а трябва да приложат и втория бустер, защото броят на новодиагностицираните започва да расте
Хората, които са си поставили отдавна бустерна доза, не следва да чакат, а трябва да приложат и втория бустер, защото броят на новодиагностицираните започва да расте Снимка: МЗ

Хората, които са си поставили отдавна бустерна доза, не следва да чакат, а трябва да приложат и втория бустер, защото броят на новодиагностицираните започва да расте“, твърди председателят на Българското научно дружество по фармация

В момента се намираме в „подножието“ на поредната вълна, отлагането на ваксинацията няма да доведе до нищо добро. Всички научни данни показват, че поставянето на бустер намалява риска от хоспитализации и смърт“. Това посочи проф. д-р Георги Момеков, в интервю в рамките на кампанията „Плюс мен“ на здравното министерство за популяризиране на ползите от ваксинацията срещу COVID-19.

Когато говорим за най-важните ползи – предотвратяване на тежка болест, хоспитализация или смърт, ваксините срещу COVID-19 остават високо ефективни“, категоричен е председателят на Българското научно дружество по фармация и ръководител на катедра "Фармакология, фармакотерапия и токсикология" при Фармацевтичен факултет на МУ – София.

„Хората, които са си поставили отдавна бустерна доза, не следва да чакат, а трябва да приложат и втория бустер, защото броят на новодиагностицираните започва да расте. Съдейки по данните за повишаващото се разпространение на SARS-CoV-2 в другите европейски страни, не можем да очакваме, че тази поредна вълна ще подмине България“, предупреди проф. Момеков. По думите му втори бустер е препоръчителен и за хората, при които има по-голям риск от заразяване, например работещите в системата на здравеопазването и на образованието, както и за тези със съпътстващи заболявания.

Към момента в страната има около 30% ваксинирани граждани срещу COVID-19, каза проф. Момеков. „Въпреки че Омикрон протича по-леко в сравнение с Делта, не трябва да забравяме, че се касае за вирусно заболяване, при което рискът от хоспитализация и смърт е многократно по-висок от този при сезонния грип. След като т.нар. приоритетни групи и особено възрастните хора над 65 г. пристъпват към имунизация с противогрипна ваксина, трябва да мислят по същия начин и за COVID-19“, каза още проф. Момеков.

Председателят на Българското научно дружество по фармация беше категоричен, че в бъдеще ще разполагаме с адаптирана ваксина, но не е ясно точно кога и по тази причина хората, които попадат в рисковите групи, не трябва да отлагат своята ваксинация.

Проф. Момеков посочи, че според Американската агенция по храните и лекарствата на този етап поставянето на подсилваща доза с ваксините срещу COVID-19, с които разполагаме, създава адекватна защита срещу хоспитализация и смърт. „Популацията, която все още не си е поставила ваксина, не трябва да забравя, че сме общество с доста голяма тежест на хроничните заболявания, а при страдащите от хронични заболявания рискът от тежко боледуване, налагащо болнично лечение, от последващи усложнения за здравето, а дори и от летален изход е в пъти по-висок. Затова горещо препоръчвам на всички граждани да се ваксинират възможно най-рано“, съветва професорът.

По думите му в световен мащаб има над 12 милиарда поставени ваксини срещу COVID-19, което е достатъчно доказателство за безопасността им.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • -1
    6
    Sofi
    Тези ваксини са старите,и не действат,трябва нови осьвременени,които да действат на новия вариант на Омикрон!Но за сега няма!
  • 6
    5
    До 2:
    Ти къде видя проблем, бе, лайно мръсно? Проблемът е единствено в договора, сключен между Европейската комисия и Pfizer/BioNTech, според който България е ЗАДЪЛЖЕНА да купи 2 710 904 дози до края на 2022 г., и ОЩЕ над 7 млн. дози до края на 2023!!! Станаха 9 милиона и 700 хиляди дози!!! За 6 млн. население?!! При това този договор не е наш, а на алчните чиновници от €врогейския съюз. Важното е алъш-веришът да върви! И заради вменените ни задължения по този заробващ *договор*, долнопробни педерас'и като теб и този професор прокламират, рекламират и раздават позиви колко прекрасно е да се *ваксинираме* с осакатяващите и умъртвяващи експериментални мъзгочи, напълно *безплатно*, ррррръйш ли! Само че тоя път ще има бити и ебани рекламни лица ! Независимо дали са професори, артисти, TV-журналисти или обикновени тролове! Свиквай!
  • 6
    4
    darkaveng
    до 1, 20:23 | 5.7.2022 г. Баце, а ти какво си учил? Умнико????
  • 10
    3
    colibri
    Момеков..."Според Америк. агенция.."Защо не според Бълг. агенция.."? Отново повтарям-който се чувства застрашен-носи маска,ръкавици и т.н.Всеки отговаря за здравето си! Вирусите -изучават се общо в часовете по биология, а също и гъбичките!NQN
  • -5
    2
    до 1
    Не каза за кого си гласувал последните няколко пъти, бе бакшиш!:) Не се занимавай с проблеми, които не са ти в полезрението.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Април 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
31123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
2829301234

Виц на деня

Сънувах, че ме хапе змия.
На сутринта жената ми поиска 200 лв. за маникюр.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари