Георги Георгиев: Пазарите не се интересуват от геополитическите трусове
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0
Федералният резерв понижи лихвите с 0,5%
Федералният резерв /централната банкова система на САЩ/ изненада пазарите с решението си да намали лихвите с 0,5%. Този ход беше определен като навременен, предвид текущите икономически притеснения в САЩ, особено след като ревизиите на данните за заетостта показаха значителни слабости. В допълнение, наближаващите избори и възможният политически натиск могат да окажат влияние върху тези процеси. Тези теми бяха обсъдени от Георги Георгиев, портфолио мениджър в „Карол Кепитал Мениджмънт“, в предаването „Клуб Investor“ по Bloomberg TV Bulgaria с водещ Ивайло Лаков.
Георгиев посочи, че решението на Фед /неформално от Федерален резерв/ има потенциал да намали тежестта на дълговите вноски и лихви, които САЩ трябва да изплащат. Въпреки забавените действия срещу инфлацията, които донесоха критики на регулатора, понижаването на лихвите изглежда предотврати сценарий за "твърдо кацане" на икономиката. Въпреки първоначалната нееднозначна реакция от страна на инвеститорите и пазарите, впоследствие последва стабилизация, като се очертава възможността за "меко кацане" да бъде преобладаваща.
На фона на тези икономически събития, големите корпорации като Microsoft и BlackRock започват да създават фондове за финансиране на проекти, свързани с развитието на изкуствения интелект. В момента основният фокус е върху завладяването на пазарен дял, като печалбата и монетизацията остават на по-заден план. По думите на Георгиев тепърва ще стане ясно кои компании ще се откроят като лидери в тази област.
Друг важен аспект на глобалната икономика, засегнат в интервюто, беше свързан с процеса на деиндустриализация в Германия. Страната, която дълги години се възприемаше като икономически двигател на Европа, сега е изправена пред предизвикателства, като например затварянето на производствени мощности, което е пряко следствие от слабото търсене на стоки от Китай. Тези фактори оказват сериозно влияние върху автомобилната индустрия, като дори гиганти като Мерцедес изпитват трудности.
По отношение на енергийните пазари, Георгиев отбеляза, че е трудно да се предвиди движението на цените на петрола. Засега търсенето остава слабо, а предлагането е високо, като Саудитска Арабия запазва част от своя капацитет. В същото време златото продължава да привлича сериозен интерес както от страна на инвеститори, така и от централни банки. Според Георгиев, това показва, че златото остава показател за доверието във функционирането на паричните системи.
Гостът обърна внимание и на предизвикателствата, пред които са изправени големите технологични компании в България, като Bianor и Sirma. Те активно търсят придобивания на западни пазари и работят по консолидация на своите екипи. „Големият въпрос е дали ще успеят да се възползват от текущата ситуация и да превърнат усилията си в реален успех“, коментира Георгиев.