Гей паради се проведоха в няколко града в Източна Германия
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 2

Повечето от събитията бяха съпроводени от засилено полицейски присъствие
Вчера в няколко града в Източна Германия се проведоха гей паради, които преминаха под засилена охрана от страна на полицията, поради опасения от безредици и контрадемонстрации на крайнодесни активисти, съобщава ДПА.
Прайд шествията се състояха в градовете Висмар, Франкфурт на Одер, Хале и Айзенах. Най-голямо напрежение възникна във Висмар, където се стигна до остри сблъсъци между участниците в парада и контрапротестиращи. Това беше първото подобно събитие в този балтийски пристанищен град, като според полицейски данни в него са участвали около 2000 души. Срещу тях протестираха приблизително 150 крайнодесни активисти. Двете групи се срещнаха в центъра на града, където присъстваше значителен брой полицаи, което предотврати по-сериозни инциденти.
В останалите градове гей парадите преминаха спокойно, без съществени нарушения на реда. През тази година няколко прайд шествия в Германия обаче бяха белязани от насилие, предизвикано от крайнодесни контрадемонстранти. Най-сериозните инциденти се случиха в градовете Бауцен и Лайпциг, където имаше агресивни прояви и сблъсъци.























