Гаурав Гангули: Цялата икономика на ЕС е в риск след митата на Тръмп
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

От началото на годината светът е в търговска война, заяви експертът
Глобалната търговска война вече е факт и цялата икономика на Европейския съюз е изправена пред сериозен риск заради новите мита, наложени от американския президент Доналд Тръмп. Това алармиращо предупреждение отправи един от водещите световни икономически експерти в ексклузивно интервю за телевизия NOVA.
Гаурав Гангули, старши директор по икономически изследвания в Moody's Analytics, категорично потвърди, че светът вече е в състояние на търговска война. "От началото на годината светът е в търговска война. Всичко започна с митата на САЩ за Китай, Канада и Мексико", заяви Гангули пред българската телевизия.
Според експерта политическата несигурност значително се е засилила, което неминуемо се отразява на глобалната икономика. "Тази несигурност се просмука в икономиката, повлия на намеренията на хората за спестявания и инвестиции. Доверието беше подкопано и нашите очаквания за растеж намаляха", обясни той.
Сериозни последици за Европа
Особено тревожна е новината от 2 април, когато Тръмп обяви въвеждането на 10-процентно универсално мито върху всички вносни чуждестранни стоки. "Отгоре на това ще има и реципрочни мита, което означава, че за много страни ставките ще са още по-високи", подчерта Гангули.
За Европейския съюз ситуацията е още по-сложна, тъй като общността е изправена пред реципрочни мита от 20%. В някои сектори като автомобилостроенето, производството на стомана и алуминий тези ставки достигат до 25%. Единствено фармацевтичният сектор ще бъде освободен от допълнителни такси.
"През 2024 година ЕС е изнесъл стоки на стойност приблизително 530 милиарда евро за САЩ, 20% от които са фармацевтични продукти. Тоест – една доста голяма част от стоките ще бъдат освободени от мита. Но останалите около 2% от БВП на ЕС са изложени на риск", посочи икономистът.
Европа на ръба на рецесия
Гангули направи мрачна прогноза за икономическите перспективи пред Европа. "Според нашите оценки ще видим приблизително 0,3% намаление от БВП на ЕС тази година, може би до 1% намаление през следващата година. И това е, ако приемем, че не всички мита се запазят", предупреди експертът.
Той подчерта, че Европа вече е била принудена да се справя с редица предизвикателства през последните години – от пандемията и руската инвазия в Украйна до високите цени на суровините, инфлацията и високите лихвени проценти. "Сега имаме още един удар под формата на глобална митническа война", заяви Гангули.
"Сме изправени пред перспективата ЕС да се движи по ръба на рецесия през следващите около 18 месеца, ако тези такси не бъдат отменени незабавно, ако не бъде постигнато някакво споразумение", категоричен е експертът.
Възможни ответни мерки
Европейският съюз вече подготвя ответни мерки срещу американските мита. Общността вече е наложила контрамита върху американския внос за 26 милиарда евро като отговор на таксите върху стоманата и алуминия. Съюзът е заявил готовност да разшири списъка с други стоки, като е възможно да бъде включен и секторът на услугите.
"ЕС разполага с инструменти, които може да използва, за да отвърне на по-широк набор от области на икономическо взаимодействие със САЩ. Това може да доведе до доста опасна търговска война със САЩ, освен ако не се проведат някакви преговори и освен ако президентът на САЩ не преосмисли своите мита", обясни Гангули.
Налице е около четириседмичен прозорец, през който ще бъдат изготвени планове, но също и през който ЕС ще се опита да преговаря със САЩ. "Мисля, че има доста голям шанс тези преговори да не проработят, САЩ да приложат тези мита и те да останат в сила. Това ще бъде много негативна развръзка", прогнозира икономистът.
Ефекти върху потребителите и бизнеса
Ако Европа въведе ответни мита, това неминуемо ще се отрази върху потребителите и бизнеса в Съюза. Гангули изрази особена загриженост относно вноса на енергия, тъй като около 20% от 330-те милиарда евро внос от САЩ в ЕС са свързани с изкопаеми горива.
"Потребителите ще плащат по-високите цени. А фирмите са тези, които ще усетят по-ниски маржове. И дейността в ЕС ще пострада", предупреди експертът.
Въпреки това, той отбеляза, че има разлика в мащаба – САЩ започват търговска война срещу всички свои търговски партньори, докато ЕС ще преразглежда отношенията си само с един търговски партньор. "Това ограничава степента, до която нанася щети на ЕС", обясни Гангули.
"Търговската война "око за око, зъб за зъб" не е от полза за никого. И е много препоръчително светът да не тръгва по този път", категоричен бе икономистът.
България и еврозоната
По отношение на процеса по приемане на България в еврозоната, Гангули смята, че новите мита не би трябвало да окажат съществено влияние. "Митата се прилагат за целия Съюз, а не само за еврозоната. Така че не е като с влизането ви в еврозоната България да се сблъска с нови наказателни мита", обясни той.