Гасят напрежението сред превозвачите с мярка за 40 милиона лева

1
В пет града изправените пред фалит собственици на фирми излязоха на протестни автошествия
В пет града изправените пред фалит собственици на фирми излязоха на протестни автошествия Снимка: БГНЕС

Протестно шествие от над 100 автобуса на собственици на фирми за туристически превоз се проведе по обед в София. Искането на бранша към правителството е за спешни мерки за решаване на проблемите в един от най-силно засегнатите сектори на икономиката.

Предприетите към момента от държавата мерки за справяне с кризата в сектор транспорт са насочени към всички фирми, осигуряващи автобусен транспорт на пътници. В това число градския транспорт, случайните превозвачи и международния транспорт. По статистика на ресорното ведомство в тези компании работят над 27 000 души, информира БНР.

По отношение на регистрирани безработни транспортният сектор не е сред най-засегнатите, отбеляза Зорница Русинова – зам.-министър по труда и социалната политика. От началото на кризата те са около 4 хиляди. Същевременно работа в сектора са започнали 740 души.

Част от исканията на протестиращите превозвачи са изпратени и в МТСП. Не са много тези, които са се възползвали от мярката 60/40, но срокът й е удължен, допълни Зорница Русинова. От 1 юли превозвачите ще бъдат подпомогнати с допълнителна компенсация в размер на 290 лева, която може да се получава до края на годината. Средствата общо са около 40 млн. лева и целта е да не са съкращават хора.

Има и косвен ефект – автобусният превоз – градски,, междуградски и международен, е основна предпоставка за заетост. Кандидатстването ще бъде с опростена заявка през Агенцията по заетостта. Няма ограничение за броя хора от една фирма.“

Средствата ще са достатъчно за всички фирми (малко над 1500), които са лицензирани като превозвачи, уточни зам.-министър Зорница Русинова.

Според протестиращите днес собственици на фирми, ангажирани в сектор “Случаен превоз”, част от автобусните превозвачи не могат да се възползват от мярката 60/40, защото компаниите реално нямат никакви приходи. Мярката за безвъзмездната финансова помощ от Програмата за иновации и конкурентоспособност (ОПИК) също е неприложима за бранша, тъй като размерът ѝ е недостатъчен.

Мярката, подсигурена с 40 млн. лева, ще бъде много полезна за бранша, защото ще обхваща всички видове превози и да подпомогне всеки сегмент от автобусния транспорт, смята Магдалена Милтенова, председател на Конфедерацията на автобусните превозвачи.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари