Гърция ще представи нови морски паркове на световната среща за океаните
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
Ангажиментите на Атина са два нови национални парка - един в Йонийско море за морските бозайници и костенурки и друг в Егейско море за морските птици
Гърция, която е домакин на тазгодишната световна конференция за опазване на океаните, ще открие два нови морски парка като част от обещанията за много милиарди евро, които се очакват от 120 участващи държави и организации, съобщиха организаторите, цитирани от АФП и БГНЕС.
Сред делегатите на конференцията "Нашият океан", която ще се проведе от 15 до 17 април, са 12 държавни глави, около 50 министри и служители, както и представители на 120 държави и организации, включително ООН, ЕС и НАТО.
"Това е най-голямата конференция за околната среда, провеждана някога (в Гърция)", каза пред журналисти министърът на околната среда и енергетиката Теодорос Скайлакакис.
Той заяви, че част от ангажиментите на Атина са два нови национални парка - един в Йонийско море за морските бозайници и костенурки и друг в Егейско море за морските птици, които ще бъдат въведени със закон до началото на следващата година.
"Те ще бъдат едни от най-големите в Средиземноморието", обясни той.
От първата конференция "Нашият океан" през 2014 г. участващите държави са поели ангажимент за над 130 млрд. долара помощ за океаните, заяви пред репортери външният министър Джордж Герапетритис.
Тази година Гърция ще постави особен акцент върху устойчивия туризъм, микропластмасата, екологичното корабоплаване и средиземноморската околна среда.
"Всеки от нас, особено тези в крайбрежните райони, поглъща еквивалента на пластмасова карта всяка седмица (чрез микропластмасата в рибата)", каза Герапетритис.
"А също и чрез солта", добави Скайлакакис.
Според наблюдателите "Нашият океан" е единствената конференция, която разглежда всички въпроси, свързани с океана, под един покрив.
На предишната среща на върха в Панама през март 2023 г. участниците обещаха 19 млрд. долара за инициативи за опазване на океаните.
Те включваха проекти, включващи устойчив риболов, борба със замърсяването, морска сигурност и защитени зони.
"Другите видове не могат да направят много, те могат само да се адаптират. Хората трябва да реагират", заяви Скайлакакис.
Миналата година Европейският съюз заяви, че ще отдели 816,5 млн. евро за проекти, свързани с океаните.
Част от тях бяха насочени към изследвания за опазване на морското биоразнообразие и преодоляване на последиците от изменението на климата върху моретата, както и към сателит за наблюдение на топенето на ледовете и следене на последиците от изменението на климата.