Гърция ограничава печалбите на търговците в борбата със спекулата

1
Глобите за спекула в южната ни съседка стигнаха 6 милиона евро
Глобите за спекула в южната ни съседка стигнаха 6 милиона евро

Правителството контролира цените чрез лимити на печалбата и специална „Потребителска кошница“

Гръцкото правителство прилага строги мерки срещу инфлацията и спекулата в търговията, като ограничава печалбата на търговците спрямо нивата от 2021 година. За да следи спазването на правилата, държавата увеличи броя на инспекторите и наложи глоби в размер на милиони евро, информира bTV.

Ограничаване на печалбата и засилени проверки

Една от най-строгите регулации в Гърция е законът, който забранява на търговците да реализират по-висок процент печалба върху храни и стоки от първа необходимост, отколкото са имали през 2021 година. Мерките се контролират от Министерството на развитието, а за по-строг мониторинг в Комисията за защита на конкуренцията бяха наети допълнително 50 инспектори.

През последната година са проверени 26 големи компании, включително всички мултинационални корпорации, и над 2500 стоки. В резултат на това са наложени санкции на търговци, като някои от глобите достигат 6 милиона евро.

Министърът на развитието Такис Теодорикакос коментира мерките с думите: „Печалбата е позволена, но печалбарството не.“

„Потребителската кошница“ – трайно намалени стоки

Една от най-ефективните инициативи за контрол на цените е „Потребителската кошница“, въведена през 2022 година. Това е списък с 56 категории продукти с трайно намалени цени, сред които хранителни и битови стоки. В инициативата участват 13 големи търговски вериги, а държавата не субсидира отстъпките, а само координира процеса.

В допълнение към стандартния списък, при празници се добавят и тематични продукти – например „Великденската кошница“ включва намален козунак, агнешко месо и шоколадови яйца.

Въпреки мерките животът поскъпва

Въпреки държавните интервенции, животът в Гърция продължава да поскъпва. По данни на Института за търговия и услуги, разходите за коледната трапеза през 2024 г. са били с 50% по-високи в сравнение с предходни години.

Освен това проучване на водеща маркетингова агенция показва, че 94% от гърците ограничават разходите си по някакъв начин, а всеки втори жител на страната заявява, че трудно успява да покрива месечните си нужди.

Контролът върху цените ще продължи поне до края на април 2025 г., като правителството обещава още по-строги мерки, ако инфлацията не бъде овладяна.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

Обнови
* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Март 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
242526272812
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31123456

Виц на деня

Вървят двама българи към бесилката:
- Хайде да избягаме!
- А бе, по-добре да си траем, че да не стане по-лошо...

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари