Фирмите трябва да подават Декларация 55 само по интернет
- Редактор: Петър Симеонов
- Коментари: 0
От началото на тази година вече само по електронен път трябва да се подава декларацията за дължими данъци по чл. 55, ал. 1 от ЗДДФЛ и по чл. 201, ал. 1 от ЗКПО (образец 4001) от всяко предприятие, което изплаща на физически лица доходи извън тези по трудов договор и е задължено да удържа данък.
Декларацията трябва да се подаде до 31 януари 2018 г., когато изтича срокът за внасяне на дължимите данъци от фирми и самоосигуряващи се лица, които през четвъртото тримесечие на 2017 г. са платили на физически лица доходи по извънтрудови правоотношения или наем и са удържали авансов данък върху тези доходи.
През съпоставимия период на миналата година в офиса на НАП в Русе са били получени 3 815 бр. от тези декларации. Тогава 84 % от тях са били изпратени по интернет, но сега това трябва да направят всички задължени лица. За тази цел повечето фирми разполагат с квалифициран електронен подпис /КЕП/, а за самоосигуряващите се лица е най-подходящо да използват личен персонален идентификационен код /ПИК/, който се издава безплатно и бързо в офиса на НАП в Русе.
Самоосигуряващи се лица – платци на доходи по извънтрудови правоотношения, както и физически лица, получатели на доходи, за които са задължени да удържат и внесат данък, могат да използват и хартиен формуляр на декларацията, който се предоставя в офиса на НАП на ул. „Майор Атанас Узунов“ № 19 или да се разпечата от сайта на агенцията www.nap.bg .
Земеделските производители също я подават, ако са реализирали селскостопанска продукция или са получили субсидии, т.е. имат приходи от дейността.
Декларацията за дължими данъци (образец 4001) се представя в НАП и за окончателните данъци, удържани върху доходите на чуждестранни физически лица у нас (например върху възнаграждения за услуги, неустойки, обезщетения, стипендии за обучение в България, доходи от лихви и други).
Формулярът се подава и за данъци при източника по Закона за корпоративното подоходно облагане, като например данъци върху дивидентите и ликвидационните дялове в полза на чужди фирми и местни дружества, които не са търговци, включително общините.
Предприятията и самоосигуряващите се лица-платци на доходи от наем или от управление и контрол, които се облагат с окончателен данък, начислени и/или изплатени в полза на лица, местни на друга държава – членка на Европейския съюз, предоставят на НАП информация за тези доходи с декларацията, подавана за четвъртото тримесечие на 2017 г.
Повече информация за попълване на декларациите и за плащане на дължимите данъци клиентите на НАП могат да получат на телефона за информация 0700 18 700 на цената на един разговор, на интернет страницата на агенцията или в офисите на приходната администрация.
Киев: Руските сили са екзекутирали петима украински...
Димитър Главчев стана първият премиер, избран от "домовата...
Биволъ: Кметът на Поморие тъне в лукс за чужда сметка
Доналд Тръмп може да поиска Панамския канал да бъде върнат...
Нели Сано: 26 години на нощното ми шкафче стои една отворена...