Европарламентът прие нови правила за повече зарядни станции

0
Зарядни станции на всеки 60 км за автомобили и на всеки 120 км за камиони
Зарядни станции на всеки 60 км за автомобили и на всеки 120 км за камиони

Евродепутатите приеха и нови правила за по-чисти морски горива

Европейският парламент одобри нови правила за повече зарядни станции и по-екологични морски горива. Сред тях са:

  • Зарядни станции на всеки 60 км за автомобили, на всеки 120 км за камиони и автобуси и станции за зареждане с водород на всеки 200 км;
  • Зареждане без абонамент и заплащане за алтернативно гориво за kWh, килограм, минута или сесия;
  • По-екологични морски горива за контейнеровози и пътнически кораб.

ЕП одобри нови правила за повече станции за алтернативни горива за автомобили и камиони, просто и лесно зареждане и по-чисти морски горива, информира БТА.

Новите правила са част от пакета „Подготвени за цел 55 през 2030 г.“– планът на ЕС за намаляване на емисиите на парникови газове с най-малко 55% до 2030 г. в сравнение с равнищата от 1990 г. Те целят декарбонизация на транспорта.

По-лесни за използване станции за зареждане

Евродепутатите успяха да договорят разпоредби, съгласно които до 2026 г. електрически зарядни станции за автомобили с мощност от най-малко 400 kW ще трябва да бъдат разположени поне на всеки 60 км по маршрутите на основната мрежа TEN-Т, като мощността на мрежата ще се увеличи до 600 kW до 2028 г. За камиони и автобуси такива зарядни станции трябва да се подсигурят на всеки 120 км. Те следва да бъдат инсталирани на половината от главните пътища на ЕС до 2028 г., с мощност от 1400 kW до 2800 kW в зависимост от пътя.Държавите от ЕС трябва да гарантират разполагането на станции за зареждане с водород на най-малко 200 км по основната TEN-Т мрежа до 2031 г.

За потребителите на превозни средства, работещи с алтернативно гориво, трябва да се осигури възможност да плащат лесно на зарядните пунктове (с платежни карти или безконтактни устройства и без да е необходимо да имат абонамент), а цената на тези горива ще трябва да се показва за kWh, kg или за минута/сесия.

Членовете на ЕП гарантираха, че Комисията ще създаде „база данни“ на ЕС относно данните за алтернативните горива до 2027 г., за да се предостави на потребителите информация за наличността, времето за изчакване или цената на различните станции.

По-екологични морски горива

Евродепутатите приеха и нови правила за по-чисти морски горива. По време на преговорите със Съвета те гарантираха, че корабите ще трябва постепенно да намалят емисиите на парникови газове, като ограничат количеството парникови газове в използваната от тях енергия (под равнището от 2020 г.) с 2% от 2025 г. нататък до 80% от 2050 г. нататък.

Това ще се прилага за кораби с брутен тонаж от 5000 тона, на които по принцип се дължат 90% от емисиите на СО2, и за цялата енергия, използвана на борда на пристанищата на ЕС или между тях, както и за 50% от енергията, използвана при плавания, когато пристанището на заминаване или пристигане е извън ЕС или в най-отдалечените региони на ЕС.

За да се намали значително замърсяването на въздуха в пристанищата, от 2030 г. нататък контейнеровозите и пътническите кораби ще бъдат задължени да използват електрозахранване на брега за всички нужди от електроенергия, докато са закотвени на кея в големите пристанища на ЕС. Новите правила определят цел за 2% използване на възобновяеми горива от 2034 г., ако Комисията докладва, че през 2031 г. възобновяемите горива от небиологичен произход представляват по-малко от 1% от горивния микс.

Какви ще бъдат следващите стъпки

С приемането на новите правила Парламентът отговаря на очакванията на гражданите да се подобри съществуващата транспортна инфраструктура от екологична гледна точка и да се насърчи екологосъобразното корабоплаване.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    4
    Сметалото
    Как я мислите тая работа със зарядните? Не в България, в Европа няма такава инфраструктура от кабели. Нареждат се 10 електрички и трафпоста "пада". Подстанции ли ще правим на всеки 60 километра?
  • 2
    3
    ...
    Само дето няма как един автомобил да харчи 20 кВт (киловата) на 100 км. Защото 20 кВт е количество ... мощност, приблизително 27 к.с.. 20 кВтч вече е количество енергия. Това е толкова енергия, колкото има в 2,1 литра бензин. Не се сещам за нито един автомобил с тегло над два тона, който изминава 100 км. с два литра БЕНЗИН. Даже малолитражните „печки“, които го могат, едва докарват към 1000 кг. тегло. Да не засягам факта, че 20 кВтч струват 5 лева по дневната тарифа. 2 литра бензин или нафта даже вече не можеш да купиш с тези пари, а колко ли е разхода на един такъв (над два тона) автомобил с ДВГ и тези два литра до къде ще му стигнат?
  • 0
    2
    селянин
    Токът идва от контакта :-)
  • 4
    1
    ...
    вие европедерастите хубаво пудрите мозъците на народа с вашите "еко" коли на ток ама не споменавате, че харчат по 16-18 че и 20 киловата на 100 км. което не е никак екологично предвид тока който ще поглъщат при зареждането. токът откъде ще идва ако всички поголовнот преминат на ток ?
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

До ВиК - Русе: Асфалтират улица "Муткурова". До един час асфалтът ще е готов за рязане.

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари