Есетровите риби в Дунав са на ръба на изчезването
- Редактор: Снежана Николаева
- Коментари: 4
Човешката дейност заплашва древните обитатели на реката
Есетровите риби, които са населявали Земята още от времето на динозаврите, са на прага на изчезване в река Дунав. Причината? Комбинацията от човешка дейност, бракониерство и замърсяване поставя тези древни обитатели на водите в критична ситуация.
В защитената местност „Есетрите - Ветрен” край силистренското село Ветрен, природозащитници са установили, че есетрите използват този участък от Дунав за хвърляне на хайвера си. Там младите риби растат и се подготвят за миграцията си към Черно море. Този регион се е превърнал в своеобразна детска градина за есетрите, но броят им драстично намалява.
Според изследванията, проведени от природозащитната организация WWF, шест от историческите видове есетрови риби, които някога са населявали Дунав, днес са сведени до четири. Три от тях са критично застрашени, а руската есетра и моруната са намалели до единични екземпляри.
Основната причина за това рязко намаление е човешката намеса. Построяването на язовира Железни врата доведе до рязък спад в числеността на есетрите, като бракониерството също играе значителна роля. Есетровият хайвер, който може да достигне до 10 000 евро на килограм на черния пазар, е изключително ценен, което го превръща в основен мотив за незаконния улов на тези риби.
WWF е провела научна експедиция в местността „Есетрите - Ветрен”, където специалисти работят денонощно, за да установят къде есетрите се размножават и хранят. До този момент те са успели да маркират едва седем малки чигати, без да открият други видове като маруна, руска есетра или пъструги. Маркирането на всяка риба е от съществено значение за проследяване на тяхната миграция и за изследване на популацията им.
В допълнение към научните изследвания, WWF работи активно и с местните рибарски общности, за да ги образова за важността от опазване на дивите есетрови риби. Въпреки че уловът на тези риби е забранен, броят им продължава да намалява, което поставя под въпрос бъдещето на тези древни обитатели на Дунав.
Есетрите, които някога са били символ на богатството и изобилието на Дунав, днес са на прага на изчезване. Без спешни мерки и строги санкции срещу бракониерството, Дунав рискува да загуби завинаги своите най-стари обитатели
Докладвай този коментар за нередност
×До 1: Споко,природата си знае работата - станкуф и фамилия ще плащат бавно и никакви пари няма да им помогнат.
Докладвай този коментар за нередност
×като: се за мисля за големият риболов и тия попчета които са напаст.хванах едни таранки и попчета за хищна риба за след 2-3 дена които оставих в аквариум след час попчетата почнаха да хапят таранките.с малкият си размер.тия рибета не оставят и хайвер и малки за да пораснат.това е моя мнение
Докладвай този коментар за нередност
×emilyan elenkov: Рибата мирише от към главата и за това е нужна политика
Докладвай този коментар за нередност
×...: За топ замърсителят на реката от извора до устието и, БУЛМАФИОТМАРКЕТ, нито звук, че бият през пръстите. За селяндурите по бреговете на реката с разкошни къщи, изцяло изградени от бракониерство на есетрови риби, също тишина. Докато не сочим с пръсти право в лицето причините никога няма да ги решим.