ЕС успява да върне само 25% от мигрантите без право на престой
- Редактор: Диляна Маринова
- Коментари: 0

ЕК настоява за по-строги мерки за връщане на чужденци
Европейският съюз успява да върне едва една четвърт от мигрантите, които нямат законно право на престой на територията му. Това съобщи еврокомисарят по вътрешните работи Магнус Брунер по време на изслушване пред комисията на Европейския парламент по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи.
Според информация от БТА, за последната година броят на върнатите мигранти е нараснал с 20 хиляди в сравнение с 2023 година, но Брунер подчерта, че тези резултати все още са крайно недостатъчни за справяне с проблема.
"Имаме нужда от допълнителни законодателни промени за твърди и справедливи мерки," заяви еврокомисарят Брунер, предлагайки поредица от нови мерки за подобряване на ситуацията.
Предложените мерки включват:
Една от ключовите промени, които Брунер предлага, е възможността лицата, получили отказ на молбите за закрила или срещу които е издадено решение за напускане на ЕС, да бъдат задържани на определено място до финализиране на процедурата по извеждането им. Еврокомисарят призова държавите-членки да признават взаимно тези решения, което би улеснило процеса.
Брунер акцентира върху необходимостта от законодателно уреждане на лагерите за настаняване извън границите на ЕС, където да бъдат настанявани чужденците с отказано право на престой. Специално внимание ще бъде отделено на мерките срещу онези мигранти, които създават заплаха за въздухоплаването.
Еврокомисарят подчерта, че е необходимо въвеждането на европейска заповед за връщане на чужденци, като преди принудително извеждане, мигрантите ще имат право доброволно да се подчинят на задължението да напуснат територията на Съюза.
Допълнително се обмисля увеличаване на сроковете на налаганата забрана за връщане в ЕС на чужденци, които вече са били изгонени. Брунер отбеляза, че Европейската комисия планира преговори с държавите на произход за сключване на споразумения за обратно приемане на техните граждани.
Предложените мерки целят да подобрят ефективността на системата за връщане на нелегалните мигранти, като същевременно гарантират спазване на основните им права и осигуряват по-структуриран подход към миграционния натиск, с който ЕС продължава да се сблъсква.