ЕС постигна споразумение за вноса от Украйна
- Редактор: Петя Георгиева
- Коментари: 0
За пшеницата не се прилага ограничение, за което първоначално настояваха страни като Франция и Полша
Държавите от ЕС и Европейският парламент се споразумяха за по-строги ограничения върху вноса на някои селскостопански продукти от Украйна, съобщи Белгия, която председателства Европейския съюз, предаде АФП, цитирана от БГНЕС.
Със споразумението се удължава безмитният достъп, който блокът предоставя на украинските селскостопански стоки след нахлуването на Русия през 2022 г., но се определят ограничения за птичето месо, яйцата, захарта, царевицата, козите и меда до средните обеми, наблюдавани между средата на 2021 г. и края на 2023 г.
За пшеницата не се прилага ограничение, за което първоначално настояваха страни като Франция и Полша.
Предварителното споразумение все още предстои да бъде официализирано на среща на посланиците на ЕС късно днес и от комисия на Европейския парламент на 9 април.
Дипломатите по-рано заявиха, че ограниченията ще намалят с около 240 млн. евро приходите на украинските селскостопански продукти в ЕС в сравнение с 2023 г.
Европейският съюз се стреми да запази солидарността си с Украйна, като същевременно се вслушва в мнението на европейските земеделски стопани, които протестират срещу ниските доходи, за които отчасти са обвинени украинските стоки, които според тях подбиват цените на техните пазари.
Удължаването на безмитния внос на украински селскостопански продукти трябва да започне преди изтичането на настоящия период на освобождаване на 5 юни.
Европейският парламент излезе с изявление, в което се казва, че ако има "значителни смущения на пазара на ЕС или на пазарите на една или повече държави от ЕС, дължащи се на украински внос, например на пшеница, регламентът гарантира, че (Европейската) комисия може да предприеме бързи действия и да наложи всички мерки, които сметне за необходими".
Законодателите са в очакване на изборите през юни, които ще доведат до сформирането на нов парламент. Много от тях, особено консерваторите и крайно десните, искат да покажат на европейските земеделски производители, че са на тяхна страна.