Ердоган е уверил Путин, че християнските светини в „Света София“ ще бъдат запазени

0
Двамата президенти са разговаряли по телефона по инициатива на турската страна
Двамата президенти са разговаряли по телефона по инициатива на турската страна Снимка: ЕПА / БГНЕС / архив

Президентите на Русия и Турция - Владимир Путин и Реджеп Тайип Ердоган, са обсъдили ситуацията около промяната на статута на храма "Света София"в Истанбул от музей в джамия.

Това предаде ТАСС, като се позовава на съобщение на пресслужбата на Кремъл след телефонен разговор между двамата лидери, състоял се по инициатива на турската страна, предава БТА.

Владимир Путин е обърнал внимание на Реджеп Тайип Ердоган на значителния обществен отзвук, който е предизвикало в Русия решението за промяна на статута на храма "Света София" в Истанбул. Турският президент е дал съответни пояснения, отбелязвайки, че достъпът до този уникален паметник на световната цивилизация ще бъде гарантиран за всички желаещи, включително чуждестранни граждани, и ще бъде осигурено съхраняване на християнските светини, се посочва в съобщението.

На 10 юли Държавният съвет /висшият административен съд на Турция/ отмени правителствено решение от 1934 г. за превръщане на "Света София" от джамия в музей. След това президентът Ердоган подписа указ, съгласно който "Света София" се отваря за мюсюлманско богослужение.

Изпращайте снимки и информация на news@dunavmost.com по всяко време на денонощието!

Най-четени новини

Календар - новини и събития

PrevNext
Септември 2025
ПоВтСрЧтПтСбНд
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293012345

Виц на деня

Мъж вари ракия в бараката. Отива до кладенеца за вода. Връща се, а в бараката полицаи.

- Ракия варим, значи ... Незаконно. Сядай да пишеш обяснение!

- Ама, какво да пиша?

- Каквото е, това пиши!

Написал. Дава го на полицаите и те четат: "Седя си и виждам дим от бараката. Помислих, че има пожар. Грабвам две кофи с вода и тичам в бараката, а там двама полицаи варят ракия..."

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари