Електронната рецепта - начин за контрол на недобросъвестните лекари, изписващи скъпи лекарства

1
По думите на д-р Аспарух Илиев, ако данните на пациентите бъдат кодирани с анонимен идентификатор, може да се защити информацията
По думите на д-р Аспарух Илиев, ако данните на пациентите бъдат кодирани с анонимен идентификатор, може да се защити информацията Видео: NOVA

По думите на д-р Аспарух Илиев, ако данните на пациентите бъдат кодирани с анонимен идентификатор, може да се защити информацията

"Електронната рецепта е доста необходима - в момента много лекарства не се предписват от генерици, предписват се скъпите заради комисиони. С е-рецептата може да се проследява какви лекарства се предписват, за да се контролират недобросъвестните лекари". Това заяви д-р Аспарух Илиев, ръководител на лаборатория в Берн и експерт по безопасност на ваксините в "Твоят ден" по NOVA NEWS.

По думите му много хора нямат интерес от електронното досие и рецепта, затова мнозина в здравеопазването действат против дигитализация на здравеопазването.

За него идеята за електронните рецепти е интересна идея, но в западният свят практиката е смесена. "Все още много елементи се пренасят и документират на хартия и в Германия и Швейцария. В други страни като Швеция, Дания, Португалия и Великобритания системата е изцяло дигитализирана. Ползата от това е по-лесната работа с данните, а и по-доброто проследяване на болничната история", обясни той. И допълни, че ако данните на пациентите бъдат кодирани с анонимен идентификатор, може да се защити информацията и само конкретният пациент да проверява своето досие.

"Нека се работи с експерти на световно ниво, които да дадат ноухау как най-сигурно да се проектират досиетата. С доц. Антон Тонев сме в непрекъснат контакт и обсъждаме възможности."

Според него нивото на киберсигурността не е високо, предвид течът от НАП. "Дублират се данни. В основата си една система трябва да бъде проектирана сигурно, с техническа обезпеченост. Това е чувствителна лична информация, да няма изтичане на данни", сподели д-р Илиев.

Той коментира и COVID-19, като посочи, че трябва да сме нащрек, защото късното лято или есента се очакват нови вълни.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!

Списък с коментари

  • 1
    2
    Бай Чеп
    Пурко и Ушака са всичколози, компетентни по всякакви добре платени евроатлантически въпроси!
  • -1
    1
    русенец
    Вярно е! То затова 95% от българските лекари са против електронните рецепти защото не искат да бъдат контролирани.
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари