Експерти: Ако се предлага уиски под 40°, то не е уиски

0
Това е спиртна напитка и често се предлага в ниско бюджетните ол-инклузиви, уточняват от КЗП
Това е спиртна напитка и често се предлага в ниско бюджетните ол-инклузиви, уточняват от КЗП Видео: NOVA

Със старта на летния сезон започват и проверките на барове и заведения по морето.

А причината е да се установи дали се предлага разреден или фалшив алкохол на клиентите. Проверките по Северното Черноморие до този момент показват, че няма сериозни нарушения, но несъответствия се констатират основно на места, където се предлага изхранване на база ол инклузив. Какви са съветите на експертите и за какво трябва да внимаваме, когато си поръчваме спиртни напитки?

За да проверят дали алкохолът е качествен, експерти от Комисията за защита на потребителите влизат в произволно избрано заведение. Персоналът на един от проверените барове е категоричен, че при тях се предлага само качествен алкохол. „Много държим на качеството на нашия алкохол. Посрещаме и изпращаме винаги клиентите си със широка усмивка. Досега е нямало никакви оплаквания”, твърди сервитьорката Марина Николова, предава NOVA.

Въпреки това експертите проверяват бутилки със спиртни напитки на случаен принцип. При проверката се взимат проби от вече отворени бутилки, а към тях се прибавя и затворена бутилка от същата партида. „От трите проби едната остава за търговеца. Втората проба отива в акредитирана лаборатория, за да се изследва за физико-химичен, органо-липтичен анализ. Третата проба остава като контролна”, обяснява Христо Милев, който е регионален директор на КЗП - Варна.

Резултатите от пробите излизат след месец, а ако се установи нарушение - търговецът подлежи на санкциите, предвидени в закона.

Експертите обаче отчитат, че по Северното Черноморие до този момент не са попадали на метилов алкохол, който да се предлага в заведенията, но споделят, че най-честите нарушения са свързани с етикетирането на бутилките. „Под 40 градуса уиски ако се предлага, то не следва да бъде етикетирано с надпис, на който да пише „уиски”. Следва да има надпис на български език „спиртна напитка”, като по никакъв начин не следва да бъде оказвано, че тя е с вкус на уиски - това е забранено от закона”, обяснява Милев.

В подобни случаи няма вреда върху организма ни, а по-скоро не получаваме това, което всъщност сме си поръчали.

Такива спиртни напитки често се предлагат в по-ниско бюджетни ол инклузиви в туристически обекти, но в никакъв случай не бих казал, че те са опасни. В годините назад сме имали само 1 случай, в който след анализ от акредитирана лаборатория, сме попадали на наистина разреден алкохол, допълва регионалният директор на КЗП.

Проверките на КЗП ще продължат през целия сезон. Тя извършва проверки по жалби и сигнали на граждани и собствени такива.

Изпращайте снимки и информация на [email protected] по всяко време на денонощието!

Остават 2000 символа

Поради зачестилите напоследък злоупотреби в сайта, от сега нататък за да оставите анонимен коментар изискваме да се идентифицирате с Facebook или Google акаунт.

Натискайки на един от бутоните по-долу коментарът ви ще бъде публикуван анонимно под псевдонима който сте попълнили по-горе в полето "Твоето име". Никаква лична информация за вас няма да бъде съхранявана при нас или показвана на други потребители.

* Моля, използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и коментари написани само с главни букви!
Зареди още коментари

Най-четени новини

Календар - новини и събития

Виц на деня

Пациенти - това са досадници, които пречат на лекарите да работят с документите!

Харесай Дунавмост във Фейсбук

Нови коментари